Przejdź do zawartości

Andrzej Gąsiorowski (samorządowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Gąsiorowski
Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1954
Słupsk

Burmistrz Chojnic
Okres

od 1993
do 1998

Poprzednik

Edmund Pytel

Następca

Arseniusz Finster

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Lechosław Gąsiorowski (ur. 23 sierpnia 1954 w Słupsku) – polski działacz samorządowy oraz społeczny, burmistrz Chojnic w latach 1993–1998.

Wykształcenie

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia magisterskie na kierunku administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W kolejnych latach uzupełnił swoje wykształcenie na studiach podyplomowych z zakresu administracji (w Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracowników Administracji Państwowej w Warszawie), prawa podatkowego, jak również organizacji pomocy społecznej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Kariera zawodowa

[edytuj | edytuj kod]

Od 1980 r. pracownik administracji państwowej w Urzędzie Wojewódzkim w Słupsku, a następnie w Urzędzie Gminy w Dębnicy Kaszubskiej na stanowisku Sekretarza Urzędu Gminy. W sierpniu 1990 r. powołany na stanowisko Sekretarza Miasta w Urzędzie Miejskim w Chojnicach, gdzie brał udział w organizowaniu struktury nowej władzy samorządowej.

Od 28 czerwca 1993 r. do 9 listopada 1998 r. burmistrz Chojnic. Jako zarządzający miastem przez ponad 5 lat, inicjator i mecenas wielu imprez kulturalnych i sportowych dla mieszkańców miasta. Podczas swoich kadencji dbał również o realizację inwestycji infrastrukturalnych, niezbędnych dla poprawienia życia mieszkańców miasta oraz likwidacji znacznych zaległości w tym zakresie. Jako burmistrz Andrzej Gąsiorowski przyczynił się do: przekazania przez ówczesną Gminę Miejską Chojnice budynków i sfinansowania ze środków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej remontów i zakupu wyposażenia Domu Samotnej Matki „Dar Życia”, uruchomienia Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn oraz Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych i samotnych. Jeden z inicjatorów i bardzo aktywny uczestnik procesu wznowienia budowy szpitala (1996-2001 oddanie do użytku) i budowy Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach (2000–2005 oddanie do użytku segmentu dydaktycznego, 2006 r. budowa sali gimnastycznej).

Od listopada 2006 r. dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chojnicach.

Działalność społeczna i samorządowa

[edytuj | edytuj kod]

Aktywista społeczny. Od 1998 r. Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 9 w Chojnicach. Współzałożyciel i wiceprezes organizacji pożytku publicznego – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „SAMORZĄDNI”, która jest prężną organizacją, aktywnie uczestniczącą w życiu politycznym i społeczno-gospodarczym na terenie Powiatu Chojnickiego, która m.in. poprzez spotkania z młodzieżą propaguje idee samorządności. Współzałożyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach, które wspiera Muzeum w pozyskiwaniu eksponatów i środków na jego działalność.

W 2000 r. jeden z założycieli Europejskiego Stowarzyszenia POMERANIA, organizacji, której celem jest propagowanie idei solidaryzmu i współpracy europejskiej, rozwoju kontaktów naukowych i kulturalnych pomiędzy mieszkańcami Europy oraz budowy autentycznej platformy „Wspólnego Europejskiego Domu”, a także propagowanie wiedzy na temat polskich i unijnych rozwiązań prawnych.

Jest propagatorem idei honorowego krwiodawstwa i honorowym dawcą krwi (z oddanymi ok. 25 litrami krwi). Odznaczony w 1992 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a także odznakami i medalami honorowymi Polskiego Czerwonego Krzyża.

W 2005 r. odznaczony za swoją wieloletnią działalność zawodową i społeczną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Kto jest kim w Chojnicach, [w:] Kazimierz Ostrowski, „Bedeker chojnicki”, Chojnice 2009, s. 357 (nota biograficzna ze zdjęciem)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]