Andrzej Kobyliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy duchownego. Zobacz też: Andrzej Kobyliński – jeździec, olimpijczyk.
Andrzej Kobyliński
Ilustracja
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1965
Przasnysz
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja diecezja płocka
Prezbiterat 13 czerwca 1992

Andrzej Kobyliński (ur. 12 listopada 1965) – polski duchowny katolicki, filozof, etyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 12 listopada 1965 r. w Przasnyszu. W 1984 r. ukończył w tym mieście Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej.

W latach 1984-1986 studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). W latach 1986-1992 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku oraz na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego[1].

W latach 1992-1993 studiował na Wydziale Języka i Kultury Włoskiej Uniwersytetu dla Cudzoziemców (Università per Stranieri) w Perugii. W latach 1993-1998 studiował na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego (Pontificia Università Gregoriana) w Rzymie[1].

W 1998 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie[1].

W latach 1998-2011 był wykładowcą i wychowawcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. W latach 1999-2004 pełnił w tej uczelni funkcję prorektora ds. wychowawczych.

Od 1999 r. jest związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie[1].

W 2015, uchwałą Rady Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie naukowej filozofia, specjalność etyka.

Główne kierunki badań: filozofia współczesna, relacja chrześcijaństwa do nowożytności, współczesne zagadnienia bioetyczne, filozoficzne podstawy praw człowieka, wolność religijna i świeckość państwa, pentekostalizacja chrześcijaństwa, nihilizm i etyka postmetafizyczna, współczesna filozofia włoska[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Życiorys naukowy Andrzeja Kobylińskiego na stronie Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie. wfch.uksw.edu.pl. [dostęp 2016-01-22].
  2. Publikacje naukowe i publicystyczne w wersji elektronicznej na portalu Academia – https://uksw.academia.edu/AndrzejKobyliński
  3. Publikacje naukowe i publicystyczne w wersji elektronicznej na portalu ResearchGate – https://www.researchgate.net/profile/Andrzej_Kobylinski2