Animator czasu wolnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Animator czasu wolnego / animator społeczno-kulturalny – nazwa stanowiska pracy w hotelarstwie, która określa pracownika, zajmującego się organizacją czasu wolnego ludzi, przebywających w ośrodkach kultury, turystycznych, opieki dziennej, domach dziecka itp. Jest to także nazwa kierunku studiów (Uniwersytet Śląski w Katowicach/Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie)

Podstawowa funkcja animacji czasu wolnego to zapewnienie odbiorcom rozrywek podczas ich pobytu w danym miejscu, edukację do kultury. Najczęściej przybiera to postać zorganizowanego programu animacyjnego, w którym znaleźć można zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, muzyczne i specjalne animacje dla dzieci. Inną ważną niezmiernie funkcją animatora jest praca z mniejszościami społecznymi, narodowościowymi, kulturowymi pomagająca w procesie integracji z nowym środowiskiem życia (imigracja) oraz edukacją kulturową.

Najczęściej spotykane formy pracy animatora czasu wolnego:

  • Kids Entertainer – animator zajmujący się grami i zabawami dla dzieci i młodzieży (najczęściej od 3 do 16 lat),
  • Sport Entertainer – animator organizujący, sędziujący i koordynujący rozrywki sportowe turystów,
  • Show Entertainer – animator zajmujący się wieczornymi występami (np. karaoke, skecze, wybory miss hotelu itp.),
  • All-Round Entertainer – animator pełniący wszystkie powyższe role jednocześnie – wszechstronny[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. B. Bączek: Animacja czasu wolnego w turystyce. Praktyczny podręcznik dla animatora. Wyd. Stageman Polska, Warszawa 2009