Anomalna kognicja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Litera psi jest w parapsychologii oznaczeniem wszystkich zjawisk paranormalnych

Anomalna kognicja (ang.: anomalus cognition; czasem w kolejności: kognicja anomalna) – pojęcie w parapsychologii odnoszące się do podziału rzekomych zjawisk paranormalnych, zastępujące dotychczasowy szczegółowy podział.

W skład zjawisk anomalnej kognicji wchodzi: jasnowidzenie, telepatia i prekognicja.

Współczesny podział parapsychologii został wytłuszczony, a podległe mu zjawiska napisane są pod nimi:

  • anomalna kognicja
    • jasnowidzenie
    • telepatia
    • prekognicja
  • anomalna perturbacja
    • psychokineza

Podział badanych zjawisk przez współczesną parapsychologię wynika z wyników najnowszych badań, pokazujących, iż różne pozornie obce sobie zdolności czerpią z siebie wzajemnie. Przykładem może być dowolny eksperyment jasnowidzenia – czyli wiedzy o tym, co dzieje się w obecnym czasie, lecz w innym miejscu.
We wszystkich eksperymentach parapsychologicznych stosuje się zjawisko biofeedbacku – po– zakończonym doświadczeniu naukowiec przedstawia obiektowi doświadczeń prawidłowe odpowiedzi. Jak parapsycholodzy niedawno odkryli – jest to najistotniejszy element eksperymentów. Osoba poddana testom jasnowidzenia, aby określić jakiekolwiek dane obiektu, który jest celem docelowym doświadczenia, podświadomie używa zdolności prekognicji, by dowiedzieć się, jaka jest prawidłowa odpowiedź, którą potem da naukowiec. Okazało się, że gdy celowo odstąpiono od stosowania biologicznego sprzężenia zwrotnego, osoby uzdolnione parapsychologicznie uzyskiwały o wiele słabsze wyniki, czuły duży dyskomfort i przez nawet kilka tygodni od eksperymentu odczuwali nieuzasadniony niepokój.

Na podstawie tego typu eksperymentów, rozmyła się granica pomiędzy poszczególnymi zdolnościami parapsychologicznymi, przez wzajemne nieświadome czerpanie z różnych zjawisk, a jasnowidzenie, telepatia i prekognicja zostały łącznie nazwane kognicją anomalną.

W krajach anglojęzycznych pojęcie "anomalna kognicja" jest obecnie wypierane przez zwrot Remote Viewing.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]