Anthony Gueterbock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anthony Fitzhardinge Gueterbock (ur. 20 września 1939) – brytyjski arystokrata i polityk, jedyny syn brygadiera Ernesta Gueterbocka i Cynthii Foley, córki podpułkownika Franka Foleya i 16. baronowej Berkeley, siostrzeniec 17. baronowej Berkeley. Znany też jako Tony Berkeley.

Wykształcenie odebrał w Eton College i w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Uniwersytet ukończył z tytułem magistra sztuk. Później rozpoczął pracę w budownictwie lądowym. W latach 1961-1965 pracował w Sir Alexander Gibb & Partners. Później rozpoczął pracę w George Wimpley plc, gdzie pracował do 1981 r., kiedy przeszedł do Eurotunnelu, gdzie w 1987 r. został menedżerem ds. publicznych. Był nim do 1995 r. Rok później uzyskał tytuł honorowego doktora nauk Uniwersytetu Brighton. Obecnie jest prezesem Rail Freight Group, przewodniczącym Aviation Environment Federation i członkiem Forum Doradczego Europejskiej Komisji ds. Polityki Transportowej i Energetycznej oraz Królewskiego Stowarzyszenia Sztuk.

Po śmierci swojej ciotki w 1992 r. odziedziczył tytuł barona Berkeley i zasiadł w Izbie Lordów. Został oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. W życiu politycznym jest związany z Partią Pracy. Miejsce w Izbie Lordów stracił po reformie 1999 r. Ponownie zasiadł w Izbie rok później, kiedy został dożywotnim parem jako baron Gueterbock.

10 lipca 1965 r. poślubił Dianę Christinę Townsend, córkę Erica Townsenda. Małżeństwo to zakończyło się rozwodem w 1998 r. 8 maja 1999 r. poślubił Julię Clarke, córkę Michaela Clarke'a. Lord Berkeley ma troje dzieci z pierwszego małżeństwa:

  • Thomas Fitzhardinge Gueterbock (ur. 5 stycznia 1969), ożenił się z Helen Walsh, nie ma dzieci
  • Robert William Gueterbock (ur. 22 grudnia 1970)
  • Philippa Louise Gueterbock (ur. 1975)

Lord Berkeley mieszka obecnie na 9 East Street, Polruan, Cornwall.


Poprzednik
Mary Foley-Berkeley, 17. baronowa Berkeley
Baron Berkeley
1992-
Następca
Poprzednik
Richard Cronwall-Legh, 6. baron Grey of Codnor
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Mężczyźni
Następca
Crispin Money-Coutts, 9. baron Latymer