Apollo z Piombino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Apollo z Piombino
Ilustracja
Autor

nieznany

Data powstania

I wiek p.n.e.

Medium

brąz

Wymiary

1,15 m

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Luwr

Apollo z Piombinobrązowa rzeźba w typie kurosa, znajdująca się w zbiorach Luwru.

Mierząca 1,15 m wysokości rzeźba została odnaleziona w 1832 roku we wraku starożytnego statku rozbitego u wybrzeży włoskiego Piombino i dwa lata później zakupiona za sumę 16 tysięcy franków do zbiorów Luwru[1]. Figurka przedstawia nagiego młodzieńca w pozycji stojącej. Odlano ją za pomocą metody wosku traconego. Rzęsy, wargi i sutki postaci inkrustowano miedzią, oczodoły natomiast pierwotnie były przypuszczalnie wypełnione. Na lewej stopie znajduje się natomiast inkrustowana srebrem inskrypcja z dedykacją dla bogini Ateny. W wyciągniętych na wysokości talii rękach młodzieniec pierwotnie trzymał jakieś przedmioty, przypuszczalnie łuk i czarę[1].

Początkowo rzeźbę uważano za oryginał grecki. Współczesne badania wykazały, że jest to raczej archaizujący pastisz rzymski pochodzący przypuszczalnie z I wieku p.n.e. Wskazuje na to 8-10% udział cyny w stopie oraz krój liter inskrypcji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. Edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 890-891. ISBN 1-884964-80-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]