Apple Music

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Apple Music
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

platforma strumieniowa

Komercyjna

tak

Data powstania

30 czerwca 2015

Autor

Apple Inc.

Właściciel

Apple Inc.

Rejestracja

tak, płatna; darmowy okres próbny (1 miesiąc)

Wersje językowe

ponad 100 języków

Strona internetowa

Apple Music – serwis oferujący dostęp do muzyki poprzez media strumieniowe, powstały w 2015 roku. Oferuje ponad 60 milionów utworów[1], składanek oraz playlist i wideoklipów, dostępnych bez żadnych reklam.

Wprowadzanie na rynek[edytuj | edytuj kod]

Apple Music zostało wprowadzone na rynek 30 czerwca 2015 r. wraz z nowym systemem iOS 8.4 oraz na komputerach Mac – OS X 10.9.5[2]. Znajduje się ono w systemowej aplikacji Muzyka. Można ją wyłączyć bezpośrednio z Ustawień.

Sekcje[edytuj | edytuj kod]

  • Dla Ciebie – oferuje ona codzienne rekomendacje w formie playlist ułożonych przez Apple Music lub DJ-ów radia Beats 1. Od 2017 roku funkcja ta generuje także playlisty indywidualne dla każdego użytkownika: New Music Mix – playlista z nowościami muzycznymi dobranymi na podstawie gustu użytkownika; Favorites Mix – playlista z utworami często słuchanymi przez użytkownika w przeszłości; Chill Mix – playlista z muzyką spokojną dopasowaną do gustu użytkownika; Friends Mix – playlista z utworami słuchanymi przez znajomych użytkownika dopasowanymi do gustu użytkownika (dostępna od września 2018).
  • Przeglądaj – zawiera wszystkie nowe wydania: piosenki, albumy, teledyski, oraz autorskie programy radiowe lub telewizyjne na zlecenie Apple Music o ważnych osobistościach w świecie muzycznym.
  • Radio – całodobowe radio Beats 1, prowadzone m.in. przez DJ-a Zane Lowe'a, a także wirtualne stacje muzyczne dobierające utwory na podstawie gatunku muzycznego, nastroju lub preferencji użytkownika.
  • Biblioteka muzyczna – biblioteka muzyczna w ramach usługi – tutaj znajdują się dodane utwory z usługi Apple Music oraz własne multimedia w ramach biblioteki iTunes. Wszystkie są synchronizowane w ramach usługi iCloud skorelowanej z używanym Apple ID.
  • iTunes Match – usługa w ramach subskrypcji Apple Music (przed Apple Music dostępna osobno tylko w USA), która analizuje utwory dodane przez użytkownika do biblioteki iTunes na komputerze PC lub Mac, zastępując je kopiami dostępnymi w sklepie iTunes (często w wyższej jakości, dodając okładkę i informacje o utworze).

Subskrypcja[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwszy miesiąc serwis jest darmowy. Po upływie tego czasu w celu kontynuowania subskrypcji należy uiścić opłatę (21,99 zł za plan indywidualny, 34,99 zł za rodzinny lub 11,99 zł za studencki)[3]. Niektórzy użytkownicy mogą otrzymać dodatkowy okres próbny lub rabat (łącznie do sześciu miesięcy) – w ramach zachęty do rozpoczęcia subskrypcji lub kontynuowania jej w przypadku anulowania jej w przeszłości.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Używanie Apple Music możliwe jest na systemach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apple rings in new era of Services following landmark year [online], Apple Newsroom [dostęp 2020-01-15] (ang.).
  2. Introducing Apple Music — All The Ways You Love Music. All in One Place. [online], Apple Newsroom [dostęp 2020-01-15] (ang.).
  3. Apple Music [online], Apple (Polska) [dostęp 2024-01-22] (pol.).
  4. Filipe Espósito, Apple relaunches Apple Music beta website with new Listen Now tab [online], 9to5Mac, 11 sierpnia 2020 [dostęp 2022-03-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]