Apple Music

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apple Music
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

platforma strumieniowa

Komercyjna

tak

Data powstania

30 czerwca 2015

Autor

Apple Inc.

Właściciel

Apple Inc.

Rejestracja

tak (darmowe pierwsze trzy miesiące)

Wersje językowe

ponad 100 języków

Strona internetowa

Apple Music – serwis oferujący dostęp do muzyki poprzez media strumieniowe, powstały w 2015 roku. Oferuje ponad 60 milionów utworów[1], składanek oraz playlist i wideoklipów, dostępnych bez żadnych reklam.

Wprowadzanie na rynek[edytuj | edytuj kod]

Apple Music zostało wprowadzone na rynek 30 czerwca 2015 r. wraz z nowym systemem iOS 8.4 oraz na komputerach Mac – OS X 10.9.5[2]. Znajduje się ono w systemowej aplikacji Muzyka. Można ją wyłączyć bezpośrednio z Ustawień.

Sekcje[edytuj | edytuj kod]

  • Dla Ciebie – oferuje ona codzienne rekomendacje w formie playlist ułożonych przez Apple Music lub DJ-ów radia Beats 1. Od 2017 roku funkcja ta generuje także playlisty indywidualne dla każdego użytkownika: New Music Mix – playlista z nowościami muzycznymi dobranymi na podstawie gustu użytkownika; Favorites Mix – playlista z utworami często słuchanymi przez użytkownika w przeszłości; Chill Mix – playlista z muzyką spokojną dopasowaną do gustu użytkownika; Friends Mix – playlista z utworami słuchanymi przez znajomych użytkownika dopasowanymi do gustu użytkownika (dostępna od września 2018).
  • Przeglądaj – zawiera wszystkie nowe wydania: piosenki, albumy, teledyski, oraz autorskie programy radiowe lub telewizyjne na zlecenie Apple Music o ważnych osobistościach w świecie muzycznym.
  • Radio – całodobowe radio Beats 1, prowadzone m.in. przez DJ-a Zane Lowe'a, a także wirtualne stacje muzyczne dobierające utwory na podstawie gatunku muzycznego, nastroju lub preferencji użytkownika.
  • Biblioteka muzyczna – biblioteka muzyczna w ramach usługi – tutaj znajdują się dodane utwory z usługi Apple Music oraz własne multimedia w ramach biblioteki iTunes. Wszystkie są synchronizowane w ramach usługi iCloud skorelowanej z używanym Apple ID.
  • iTunes Match – usługa w ramach subskrypcji Apple Music (przed Apple Music dostępna osobno tylko w USA), która analizuje utwory dodane przez użytkownika do biblioteki iTunes na komputerze PC lub Mac, zastępując je kopiami dostępnymi w sklepie iTunes (często w wyższej jakości, dodając okładkę i informacje o utworze).

Subskrypcja[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwsze trzy miesiące serwis jest darmowy. Po upływie tego czasu w celu kontynuowania subskrypcji należy uiścić opłatę. Niektórzy użytkownicy mogą otrzymać dodatkowy okres próbny lub rabat (łącznie do sześciu miesięcy) – w ramach zachęty do rozpoczęcia subskrypcji lub kontynuowania jej w przypadku anulowania jej w przeszłości.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Używanie Apple Music możliwe jest na systemach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apple rings in new era of Services following landmark year, Apple Newsroom [dostęp 2020-01-15] (ang.).
  2. Introducing Apple Music — All The Ways You Love Music. All in One Place., Apple Newsroom [dostęp 2020-01-15] (ang.).
  3. Filipe Espósito, Apple relaunches Apple Music beta website with new Listen Now tab, 9to5Mac, 11 sierpnia 2020 [dostęp 2022-03-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]