Aquaelicium elegantulum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aquaelicium elegantulum
Distant, 1917
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

fulgorokształtne

Rodzina

Derbidae

Podrodzina

Cenchreinae

Plemię

Aquaeliciini

Rodzaj

Aquaelicium

Gatunek

Aquaelicium elegantulum

Aquaelicium elegantulumgatunek pluskwiaka z rodziny Derbidae i podrodziny Cenchreinae. Jest endemitem Wysp Wewnętrznych archipelagu Seszeli.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został w 1917 roku przez Williama Lucasa Distanta na łamach „Transactions of the Linnean Society of London”. Jako lokalizację typową wskazano wyspę w archipelagu Seszeli[1]. W 2009 roku poddany został redeskrypcji przez Holgera Löckera, Birgit Löcker i Wernera E. Holzingera na łamach „Zootaxa[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 4 do 4,2 mm, a samice od 3,1 do 4,2 mm długości ciała. Ubarwienie wierzchu ciała jest ciemnobrązowe z rudym odcieniem, żółtawym nadustkiem i żółtawą przepaską podłużną, biegnącą przez środek ciemienia, przedplecza i śródplecza. Oczy złożone są ciemnobrązowe, nie zaś czarniawe jak u innych przedstawicieli rodzaju. Głowa ma pozbawiony żeberek przedustek, pozbawiony żeberka środkowego oraz wyposażony w niepełne żeberka boczne zaustek, liniowate czoło z gładkimi i równoległymi żeberkami bocznymi, a także u podstawy płytko, v-kształtnie wcięte ciemię z żeberkiem środkowym i gładkimi żeberkami bocznymi. Śródplecze ma trzy podłużne żeberka. Ciemnobrązowe z ochrowym nakrapianiem przednie skrzydła są od 3,4 do 3,9 raza dłuższe niż u szczytu międzykrywek szerokie, za międzykrywkami wyraźnie rozszerzone. Skrzydło tylne jest dłuższe niż połowa przedniego. Odnóża są żółtawe. Genitalia samca cechują się edeagusem o smukłym trzonie i bardzo długim i cienki wyrostku „e” oraz rurką analną z dwoma małymi wyrostkami wierzchołkowymi skierowanymi doogonowo[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla lasy palmowe i mieszane na rzędnych od 250 do 800 m.p.m. Obserwowany był na Deckenia nobilis, pandanach, Phoenicophorium, Nephrosperma vanhoutteanum, Roscheria melanochaetes i Verschaffeltia splendida[2].

Gatunek ten występuje w krainie madagaskarskiej. Jest endemitem Wysp Wewnętrznych archipelagu Seszeli. Znany jest z wysp Mahé i Praslin[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W.L. Distant. Rhychota. Part II: Suborder Homoptera. The Percy Sladen Trust Expedition to the Indian Ocean in 1905, under the leadership of Mr. J. Stanley Gardiner, M. A.. „The Transactions of the Linnean Society of London. Second series. Zoology”. 17, s. 273-322, 1917. 
  2. a b c d Holger Löcker, Birgit Löcker, Werner E. Holzinger. Revision of the Derbidae of Seychelles Islands (Insecta: Hemiptera: Fulgoromorpha). „Zootaxa”. 2221, s. 1–26, 2009. Magnolia Press. DOI: 10.5281/zenodo.190082.