Przejdź do zawartości

Ares Ludovisi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ares Ludovisi
Ilustracja
Autor

nieznany

Data powstania

II wiek?

Medium

marmur

Wymiary

1,6 m[1]

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Rzymie

Ares Ludovisi – starożytna rzeźba marmurowa, przedstawiająca odpoczywającego boga Aresa. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Rzymie.

Rzeźba jest wykonaną przez tworzącego w stylu neoattyckim rzymskiego artystę kopią zaginionego greckiego oryginału, uznawanego za dzieło ze szkoły Lizypa lub Skopasa[2]. Ares ukazany został w pozycji siedzącej z lekko rozchylonymi nogami, jako prawie całkowicie nagi mężczyzna bez zarostu, z potarganymi włosami. Ręce, w których trzyma miecz, złożył razem na lewym kolanie, z boku zaś odstawił tarczę. U stóp boga bawi się uskrzydlony Eros[1][2].

Zgodnie z informacją przekazaną przez Pietra Santi Bartoli, rzeźbę odkryto w pobliżu Palazzo Santa Croce w Rzymie. W 1622 roku została zakupiona do kolekcji rodzinnej przez kardynała Ludovico Ludovisi. Giovanni Lorenzo Bernini dokonał wówczas renowacji rzeźby, obejmującej uzupełnienie brakującej główki Erosa i głowicy trzymanego przez boga miecza, za co otrzymał wynagrodzenie w wysokości sześćdziesięciu skudów[2]. W 1901 roku rodzina Ludovisi sprzedała większość swojej kolekcji, w tym rzeźbę Aresa, państwu włoskiemu i odtąd znajduje się ona w Palazzo Altemps, części Muzeum Narodowego w Rzymie[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Ares Ludovisi. theoi.com. [dostęp 2017-01-16]. (ang.).
  2. a b c d Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. Edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 695. ISBN 1-884964-80-X.