Przejdź do zawartości

Argentocricus subtriangularis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Argentocricus subtriangularis
Hoffman et Golovatch, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Spirobolida

Podrząd

Spirobolidea

Rodzina

Rhinocricidae

Rodzaj

Argentocricus

Gatunek

Argentocricus subtriangularis

Argentocricus subtriangularisgatunek dwuparca z rzędu Spirobolida i rodziny Rhinocricidae.

Gatunek ten opisany został w 2012 roku przez Richarda L. Hoffmana i Siergieja I. Gołowacza na podstawie dwóch okazów samców odłowionych w 1961 roku[1].

Dwa dorosłe samce mają 55 i 53 pierścienie tułowia oraz po około 80 mm długości i 7 mm szerokości ciała. Ubarwienie jest kasztanowo- lub ciemnobrązowe z rudo- lub jasnobrązowymi metazonitami. Czarniawe, zaokrąglone oczy proste ustawione są na polach ocznych w 6 poziomych rzędów, z których cztery liczą po 8 oczu, a dwa kolejne po 5 oczu. Łącznie występuje 42 oczu na każdym polu ocznym. Collum w obrysie jest prawie trójkątne, ale o szeroko zaokrąglonych bokach. Prozonity mają bardzo delikatne, podłużne rowkowanie. Rowkowanie występuje również na brzuszno-bocznych częściach metazonitów, jednak jest zredukowane za siódmym pierścieniem. Ozopory zaczynają się od szóstego pierścienia i położone są na szwach między mezozonitami a metazonitami lub bezpośrednio przed tymi szwami. Piłkowania są zredukowane na pierścieniach od 5. do 7., za 50. zmniejszające się, a za 52. całkiem zanikłe. Epiprokt jest bardzo krótki, a hipoprokt poprzecznie półkolisty. Na biodrach odnóży od trzeciej do siódmej pary występują wyrostki koksalne o zmniejszających się ku tyłowi rozmiarach. Przednia para gonopodów ma środkowy wyrostek sternalny tórjkątny i wąsko zaokrąglony, a doogonową powierzchnię telopoditu z błoniastym pęcherzykiem. Gonopody tylnej pary mają nieco falisty, smukły solenomeryt z krótszą, palcowatą gałązką boczną[1].

Wij neotropikalny, znany wyłącznie z Parku Narodowego los Alerces w argentyńskiej prowincji Chubut. Jest najdalej na południe występującym przedstawicielem podgromady Chilognatha na zachodniej półkuli[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c R.L. Hoffman, S.I. Golovatch. The millipede genus Argentocricus Verhoeff, 1941 (Diplopoda: Spirobolida: Rhinocricidae). „Arthropoda Selecta”. 21 (3). s. 211-215.