ArtRage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ArtRage
Edytor grafiki
Autor Ambient Design Ltd
System operacyjny Microsoft Windows, Mac OS X
Aktualna wersja stabilna 2.5.20 - 22 lutego 2008
Licencja Proprietary EULA
Strona internetowa

ArtRage to program komputerowy stworzony przez nowozelandzką firmę Ambient Design Ltd, który umożliwia malowanie i rysowanie grafiki rastrowej. Do jego instalacji potrzebny jest: komputer PC lub komputer Mac. Minimum wyposażenia to klawiatura i mysz komputerowa. Opcjonalnie można też używać tabletu. Dzięki wykrywaniu siły nacisku pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału programu: na rysowanie bądź malowanie na komputerze, tak jak na prawdziwym podkładzie. Gdy kreska rysowana jest mocno - będzie ona gruba i wyraźna. Gdy nacisk jest lekki ślad będzie delikatny i cienki.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Program pozwala na stosowanie najpopularniejszych technik plastycznych. Można używać farb, ołówków, kredy, spray'ów, kredek ołówkowych i pastelowych, wałka, tuby z farbą oraz flamastrów.

Wszystkie powyższe techniki można stosować w połączeniu z szablonami i linijkami. Dzięki temu można uzyskać precyzyjne kształty i wymiary. Podstawową możliwością jest rysowanie „z głowy”, dodatkowo dostępne jest rysowanie na podstawie obrazów i zdjęć podkładowych.

ArtRage to faktycznie edytor malarski - do wyboru są różne rodzaje podkładów: np. akwarelami można malować na papierze akwarelowym, a farbami olejnymi na płótnie. Pełna wersja - Pro - posiada możliwości malowania warstwami czyli malowania części kompozycji na osobnych warstwach.Ułatwia to tworzenie skomplikowanych kompozycji, gdyż ewentualny błąd dotyczy tylko jednego elementu, a anie całego dzieła tak jak ma to np. miejsce w programie MS Paint.

Bardzo wygodną funkcją ArtRage'a jest chowanie wszystkich pasków, palet i przyborów. Dzięki temu, za kliknięciem jednego (prawego) przycisku myszy, zobaczyć można całą dotychczasową pracę. Pozwala to również dokończyć malowanie w miejscach gdzie ekran przysłaniały przybory.

ArtRage należy do programów, które łatwo i szybko pozwalają korzystać nawet bardzo zaawansowane opcje. Przykładem może być intuicyjny wybór niemal nieograniczonej liczby kolorów, odcieni oraz stopnia przezroczystości. Dostępna jest bezpłatna wersja programu Artrage 2.5 Basic. Za wersję Pro obsługującą warstwy zapłacić trzeba równowartość 25 dolarów.

Typ plików, import i eksport[edytuj | edytuj kod]

ArtRage ma własny format plików ptg, ale umożliwia import i eksport obrazów w formatach BMP, JPEG, GIF, TIFF, PNG i Adobe Photoshop PSD.

Kwestia Dpi[edytuj | edytuj kod]

W obecnej wersji istnieje błąd polegający na utracie rozdzielczości Dpi przy eksporcie. Dla wszystkich formatów poza PSD, liczba Dpi jest często obniżana do niższej wartości. (Na przykład, plik 300 dpi PTG staje się plikiem PNG z 96 dpi).

Pakiety[edytuj | edytuj kod]

rodzaje pędzli

Wersja ArtRage nazwana "Ink Art" jest dołączana do Microsoft Experience Pack for the Tablet PC. Wersja ta jest także dołączana z kilkoma tabletami włączając w to niektóre tablety firmy Wacom. Ink Art zawiera niektóre właściwości oferowane przez pełna wersję ArtRage.

Dla kogo ArtRage[edytuj | edytuj kod]

Program Artrage polecany jest szczególnie posiadaczom tabletów, którzy chcieliby spróbować i używać technik plastycznych trudno dostępnych z powodu kosztów i trudności ze zgromadzeniem odpowiednich materiałów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Odnośniki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]