Atak w Kongsbergu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atak w Kongsbergu
Ilustracja
Hrabstwo Viken
Państwo  Norwegia
Miejsce Kongsberg
Data 13 października 2021
Godzina 18:12-18:47
Liczba zabitych 5 osób
Liczba rannych 3 osoby
Typ ataku masowa strzelanina dokonana przy użyciu łuku i strzał
Sprawca Espen Andersen Bråthen
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia60°00′N 9°45′E/60,000000 9,750000

Atak w Kongsbergu – atak z użyciem łuku sportowego i strzał, który miał miejsce 13 października 2021 roku w Kongsbergu na przedmieściach Oslo w Norwegii kiedy mężczyzna zaczął strzelać do ludzi w supermarkecie. W ataku zginęło 5 osób, a 3 osoby zostały ranne.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Policja dostała pierwsze zgłoszenia mówiące o ataku o godz. 18:12 i przybyła na miejsce zdarzenia gdzie sprawca miał strzelać z łuku i zabijać przy jego użyciu[1]. Sprawca zdołał wymknąć się policji i kontynuował atak w okolicach supermarketu, w którym najpierw dokonał ataku[2]. Sprawca zastrzelił 5 osób oraz 3 ranił i był to największy tego rodzaju atak w Norwegii od czasu zamachów w Oslo i na wyspie Utoya z 2011 roku, które zarazem były największym atakiem jednego człowieka z bronią w historii[3].

Ofiary ataku[edytuj | edytuj kod]

W ataku zginęło 5 osób i 3 inne zostały ranne[4]. Ranni odnieśli obrażenia, które były poważne, ale równocześnie nie zagrażały ich życiu; jedną z osób rannych był policjant trafiony przez sprawcę strzałą[5]. Każda z osób zabitych została według informacji policji zabita w innej lokalizacji, w rejonie supermarketu[6].

Śledztwo[edytuj | edytuj kod]

Policja norweska wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego ataku o charakterze terrorystycznym i według wstępnych ustaleń potwierdzono, że sprawca potencjalnie mógł się kierować radykalnymi ideami[7].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą ataku był 37-letni Espen Bråthen - według policji działał on samotnie[8]. Urodził się w Norwegii jako syn Norwega i Dunki[9]. Sprawca prawdopodobnie cierpiał na zaburzenia psychiczne i kilka lat wcześniej miał się zafascynować islamem, a policja kilkakrotnie kontaktowała się z nim w obawie o to, że potencjalnie był zradykalizowany - osoba z rodziny sprawcy odrzuciła w jednym z wywiadów wersję o islamskim zamachu terrorystycznym i stwierdziła, że sprawca był bardzo poważnie chory psychicznie[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]