Aturi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rośliny telegraf. Zobacz też: inne znaczenia słowa Telegraf.
Aturi (Desmodium motorium)
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad dwuliścienne właściwe
Rząd bobowce
Rodzina bobowate
Rodzaj Codariocalyx
Nazwa systematyczna
Codariocalyx motorius (Houtt.) H. Ohashi
J. Jap. Bot. 40:367. 1965

Aturi, roślina telegraf, tańcząca roślina (Codariocalyx motorius) – gatunek rośliny wieloletniej pochodzący z tropikalnej Azji. Ma zdolność poruszania liśćmi pionowo lub zataczania nimi kół, dlatego roślina ta jest nazywana w Indiach (skąd pochodzi) rośliną telegraf – listki wydają się przekazywać sobie nawzajem wiadomości. Liście poruszają się pod wpływem światła, dotyku i temperatury, a także dźwięku (np. głośnego śpiewu). Młode rośliny są szczególnie wrażliwe więc jak tylko nasiona wykiełkują, zobaczyć można ruch liści. Roślina dorasta do 1-2 metrów wysokości i kwitnie na fioletowo.

Prawdopodobną przyczyną ruchów liści jest ochrona przed intensywnym światłem i utratą wody. Naukowcy tłumaczą to istnieniem gąbczastych organów na spodzie ogonków liściowych. Na skutek przepływu jonów “pociągających” za sobą cząsteczki wody, organy ruchowe cyklicznie się kurczą i pęcznieją, dzięki czemu liście poruszają się.

Aturi zdobył nagrodę na światowej wystawie roślin w 1999 roku.

Synonimy[2][edytuj | edytuj kod]

  • Codariocalyx gyrans (L. f.) Hassk.
  • Desmodium gyrans (L. f.) DC.
  • Desmodium motorium (Houtt.) Merr.
  • Hedysarum gyrans L. f.
  • Hedysarum motorium Houtt.
  • Meibomia gyrans (L. f.) Kuntze

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Korzenie aturi używane są w indyjskiej medycynie jako remedium na astmę i kaszel. Liście i kwiaty pomocne były przy opatrywaniu ran.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Nasiona trzeba moczyć przez 24h. Następnie wysiać do doniczki, przykrywając 1 cm warstwą podłoża (oczywiście pod nasionami też powinno być podłoże, najlepiej torfiaste). Nasiona kiełkują po około 2 – 3 tygodniach. Roślina nie jest trudna w uprawie. Preferuje cień lub częściowe zacienienie. Wymaga temperatury minimum 20 °C, jedynie zimą (w okresie spoczynku) może być niższa. Liście poruszają się w temperaturze od 23 °C do 35 °C. Powinno się uważać, żeby temperatura otoczenia nie spadła poniżej ok. 15 °C ponieważ chłody powodują, że roślina bardzo łatwo choruje i marnieje. Ziemia powinna być lekko wilgotna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-12].