Aulacigaster vespertina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aulacigaster vespertina
Rung et Mathis, 2011
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki krótkoczułkie

Infrarząd

łękoryse

Nadrodzina

Opomyzoidea

Rodzina

Aulacigastridae

Rodzaj

Aulacigaster

Gatunek

Aulacigaster vespertina

Aulacigaster vespertinagatunek muchówki z podrzędu krótkoczułkich i rodziny Aulacigastridae.

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Alessandrę Rung i Wayne’a Mathisa[1].

Muchówka o ciele długości od 2,8 do 3,3 mm i długości skrzydła od 2,7 do 2,9 mm. Nadustek jest wydłużony, ponad 3,5 raza dłuższy niż szeroki. Czoło ma pośrodku jedwabiście owłosione, szerokie i mocne wgłębienie. Płytka czołowo-orbitalna ubarwiona jest brązowo lub ciemnobrązowo. Wzgórek oczny ma nagą kropkę, sięgającą od przyoczka do ⅓ odległości do krawędzi oka złożonego, a ciemię jest nagie na większej części. Nie występuje środkowa szczecinka ciemieniowa. Czułki są jasnożółte do żółtawych i mogą być przyciemnione na wierzchu. Pierwszy człon biczyka jest wydłużony i pochylony. Ich stosunkowo długa arista ma prostą nasadową ⅓ z podwójnym rzędem odgałęzień oraz zygzakowato wyglądającą część wierzchołkową z naprzemiennie odchodzącymi gałązkami. Głaszczki mają barwę brązowawą i srebrzyste owłosienie. Na tułowiu tarczka jest trójkątna i silnie wysklepiona, a szczecinki środkowe grzbietu ustawione w jednym rzędzie. Skrzydła mają pośrodku brązowy znak, a u samca ich żyłka kostalna wyposażona jest w małe, ale silne kolce. Samiec ma placowate przysadki odwłokowe i w połowie tak długi jak surstylus tylny wyrostek gonopodu[1].

Owad krainie neotropikalny, znany wyłącznie z ekwadorskiej prowincji Orellana. Miejsce typowe znajduje się nad Rio Tiputini[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alessandra Rung, Wayne N. Mathis: A Revision of the Genus Aulacigaster Macquart (Diptera: Aulacigastridae). Waszyngton: Smithsonian Institution Scholary Press, 2011, seria: Smithsonian Contributions to Zoology.