Przejdź do zawartości

Aurore Martin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aurore Martin
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Aurore Martin

Data i miejsce urodzenia

1979
Oloron-Sainte-Marie, Béarn

Przynależność polityczna

Batasuna

Aurore Martin (ur. w 1979 roku w Oloron-Sainte-Marie, Béarn) – baskijska polityk we Francji.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Aurore Martin jest członkiem Batasuny, partii nielegalnej w Hiszpanii, ale legalnej jako stowarzyszenie kulturalne we Francji. Państwo hiszpańskie zwróciło się do państwa francuskiego o jej ekstradycję, na co sąd w Pau (Francja) wyraził zgodę[1].

W grudniu 2010 roku publicznie oświadczyła, że ukrywa się, ponieważ wierzy, że francuska policja jej szuka. Po ukrywaniu się przez sześć miesięcy, w dniu 18 maja 2011 r. podczas publicznej imprezy w celu poparcia jej stanowiska (w skład którego weszli zarówno krajowi, jak i międzynarodowi przywódcy polityczni), oświadczyła, że powróci do życia politycznego, chociaż wie, że policja francuska z pewnością ją aresztuje i deportuje do Hiszpanii. Tam mogłaby dostać 12 lat więzienia za przemówienie podczas wiecu policyjnego w 2003 roku[2].

21 czerwca 2011 r. francuska policja próbowała aresztować Aurore Martin w Bayonne. Kiedy próbowali wyciągnąć ją z mieszkania siostry, ludzie otoczyli Aurore i uniemożliwili jej aresztowanie[3].

W listopadzie 2012 władze francuskie deportowały Martin na podstawie europejskiego nakazu aresztowania do Hiszpanii, w tym samym miesiącu została zwolniona za kaucją[4]. Aurore Martin została poddana ekstradycji z powodu współpracy politycznej z Batasuną, która nie jest zakazana przez państwo francuskie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. El Tribunal de Pau autoriza la extradición de Aurore Martin | Política | EiTB [online], www.eitb.eus [dostęp 2020-07-08] (hiszp.).
  2. Azken orduko albisteak | EiTB Berriak [online], www.eitb.eus [dostęp 2020-07-08] (bask.).
  3. Larunbatean eskubide zibil eta politikoen aldeko manifestazioa egingo da Baionan [online], www.argia.eus [dostęp 2020-07-08] (bask.).
  4. Nieder mit dem EU-Haftbefehl gegen Aurore Martin! [online], www.icl-fi.org [dostęp 2020-07-08].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]