Autoportret (obraz Amedeo Modiglianiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Autoportret
Ilustracja
Autor

Amedeo Modigliani

Data powstania

1919

Medium

olej na płótnie

Wymiary

100 × 64,5 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Museu de Arte Contemporânea da Universidade de São Paulo

Autoportretobraz olejny namalowany w 1919 w Paryżu przez włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego. Nr kat.: Ceroni 337.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Modigliani, który w ciągu swego życia zajmował się malowaniem portretów, samego siebie sportretował dopiero w 1919, na krótko przed śmiercią. Obraz jest utrzymany w jasnych, pastelowych kolorach i ukazuje artystę siedzącego na krześle, ubranego w grubą kurtkę, z szalikiem zawiązanym pod szyją i. W prawej ręce trzyma on paletę, wypełnioną różnokolorowymi farbami. Głowa artysty jest lekko odchylona do tylu. Smukła twarz jest nieprzenikniona i nieprzystępna. Uwagę zwracają oczy, ani otwarte, ani zamknięte, potęgujące wrażenie osamotnienia[1].

Autoportret zainspirował pisarzy, którzy byli zafascynowani jego romantyzmem, do obszernych spekulacji co do jego przesłania. Nawet jeśli większość tych interpretacji leży w sferze przypuszczeń, uważa się, iż szczupłość i wychudzenie twarzy, jak również jej bladość i spokój, mogły być spowodowane gruźlicą[2].

Portret bardzo przypomina maski afrykańskie, którymi Modigliani z powodu ich prostoty i spójności zawsze był zafascynowany. Wydaje się, że artysta uchwycił tu istotę samego siebie. Zwrócił się do swoich korzeni, żeby oddać frapujących odcieni typowych dla objawów gruźlicy, sięgnął do rzeźb swego przyjaciela Brâncușiego dla oddania wystudiowanego spokoju i wreszcie do własnych emocji, żeby wyrazić głębię ciemności kryjącej się w stylizowanych oczach. Chcąc nie chcąc artysta namalował coś więcej niż własną twarz – namalował oblicze gruźlicy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Doris Krystof: Amedeo Modigliani 1884–1920. Köln: Taschen GmbH, 2011, s. 88. ISBN 978-3-8365-1272-5. (niem.).
  2. a b Polyxeni Potter w:National Center for Biotechnology, U.S. National Library of Medicine: Amedeo Modigliani (1884-1920). Self-Portrait, 1919. [dostęp 2011-08-10]. (ang.).