Autostrada Albania-Kosowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Autostrada Albania-Kosowo
Ukończony fragment trasy
Wlot do tunelu Thirra
Drogowskazy na trasie

Autostrada Albania-Kosowo – będąca aktualnie w budowie dwujezdniowa arteria, która połączy Albanię z Kosowem. Trasa połączy port w albańskim Durrës ze stolicą Kosowa Prisztiną.

Od końca wojny w Kosowie w roku 1999 wiele tysięcy Albańczyków przebyło drogę z Kosowa do Albanii przez Góry Północnoalbańskie. Powstająca trasa ma przybliżyć do siebie Albańczyków z Kosowa i Albanii. Amerykański kongresmen Eliot Engel porównał ideę budowy trasy, której jednym z pomysłodawców był Sali Berisha, do inicjatywy Dwighta Eisenhowera dotyczącej budowy Interstate Highway System[1].

Budowa autostrady jest największym projektem z zakresu infrastruktury drogowej w historii Albanii. Początkowy koszt budowy był szacowany na 600 milionów euro jednak w trakcie budowy cena wzrosła do ponad 2 miliardów[2]. Albańska część trasy rozpocznie się w Durrës, a zakończy w rejonie miasta Morinë na granicy Albanii i Kosowa. Autostrada w Albanii liczyć będzie 170 kilometrów długości, a na jej trasie powstanie 29 mostów i wiaduktów oraz m.in. dwa równoległe tunele o długości 5,6 kilometrów. Trasa arterii wiedzie przez dolinę rzeki Fan. Część trasy między Rrëshen oraz Kaimash została otwarta 26 czerwca 2009 i została oznaczona numerem A1.

Budowa arterii po stronie kosowskiej rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku od odcinka VërmicëMerdare. Na terenie Kosowa trasa będzie miała 118 kilometrów, a koszt budowy ma wynieść 700 milionów euro. Trasa ma skrócić czas podróży z Prisztiny do Tirany z siedmiu do trzech godzin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Engel: Berisha si Auzenhaur, nderton sistem autostradash (ang.). kohajone.com. [dostęp 25 listopada 2011].
  2. Albania-Kosovo Highway Costs Soar To 2 Billion Euros :: Balkan Insight, www.balkaninsight.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]