Bójka w bazylice Grobu Świętego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bójka w bazylice Grobu Świętego − starcie pomiędzy katolikami i prawosławnymi o pierwszeństwo w możliwości odprawienia własnych rytuałów w bazylice Grobu Świętego, mające miejsce w Wielki Piątek 10 kwietnia 1846 roku[1].

Tłem dla zdarzenia był konflikt państw zachodnich i Imperium Rosyjskiego o wpływy w słabnącym Imperium Osmańskim. W związku ze zbiegnięciem się daty świąt w kalendarzu łacińskim i greckim do Jerozolimy przybyli w jednym czasie pielgrzymi obu wyznań. Jednoczasowe obchodzenie świąt podsyciło rywalizację o bazylikę[1], a gubernator jerozolimski zmuszony był obsadzić bazylikę i jej otoczeniem wojskiem, celem zapewnienia porządku[2].

W Wielki Piątek księża katoliccy przynieśli do bazyliki obrus z białego lnu na ołtarz, ale odkryli, że księżą prawosławni zdążyli wcześniej położyć na ołtarzu obrus z wyszywanego jedwabiu. W tej sytuacji katolicy zażądali od prawosławnych przedstawienia zezwolenia od tureckich władz na użycie własnego obrusa, a prawosławni zażądali od katolików przedstawienia pozwolenia na usunięcie obrusa użytego przez prawosławnych[1].

W efekcie sporou doszło do bójki pomiędzy księżmi a następnie także między mnichami i pielgrzymami. W użyciu walczących znalazły się krzyże[1], świeczniki[2], lampy i fragmenty kościelnych mebli, a później także noże, pałki i zakazane przez tureckie władze pistolety[1].

Walki zostały zakończone przez interwencję tureckich sił porządkowych, zdarzenie kosztował życie[1] ponad 40 osób[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Adam Leszczyński. Krymska klęska caratu. „Ale historia”. 10/2014 (112), s. 13, 2014-03-10. Agora SA. (pol.). 
  2. a b c Orlando Figes: Crimea - The Last Crusade. Orlando Figes. [dostęp 2014-04-13]. (ang.).