BLIK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BLIK
Autor Polski Standard Płatności sp. z o.o.
Pierwsze wydanie 9 luty 2015
System operacyjny Android, iOS, Windows Phone, Windows 10 Mobile, BlackBerry OS
Rodzaj Usługa płatności mobilnych
Strona internetowa

BLIK – polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych i generowanie czeków z 9-cyfrowym kodem[1]. Usługa jest dostępna w takich bankach jak Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Inteligo, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole[2][3] oraz Pekao SA[4]. W 2017 6,1 mln użytkowników usługi wykonało 33 mln transakcji[5].

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Z systemu BLIK mogą korzystać tylko klienci bankowości mobilnej jednego z banków uczestniczących w systemie[6]. Użytkownik może korzystać z systemu BLIK, będąc klientem i korzystając z aplikacji mobilnych więcej niż jednego banku partnerskiego. Transakcja w systemie płatności mobilnych BLIK jest realizowana między klientem posiadającym aktywną aplikację mobilną wydaną przez bank a akceptantem (sklepem, punktem usługowym itp.) obsługiwanym przez agenta rozliczeniowego.

Podstawowym mechanizmem identyfikacyjnym w systemie płatności mobilnych BLIK są kody jednorazowe. Są one generowane przez system Polskiego Standardu Płatności na żądanie banku. Kod jest unikalną kombinacją sześciu cyfr w przedziale 0–9 i jest ważny jedynie przez 2 minuty. Po tym czasie klient może wygenerować kolejny kod.

Model autoryzacji opartej o kod przebiega następująco:

 • wygenerowanie kodu,
 • wprowadzenie kodu w punkcie akceptacji (terminal, bankomat),
 • przekazanie autoryzacji przez akceptanta, za pośrednictwem agenta rozliczeniowego do Polskiego Standardu Płatności,
 • weryfikacja kodu przez Polski Standard Płatności, identyfikacja banku, przekazanie autoryzacji do banku,
 • autoryzacja przez bank,
 • przekazanie odpowiedzi na autoryzację przez bank do Polskiego Standardu Płatności, który dalej za pośrednictwem agenta rozliczeniowego przekazuje ją do akceptanta.

Cała operacja nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

W październiku 2015 wprowadzono usługę płatności P2P, czyli przelewów bezpośrednio na telefon[7]. Umożliwia to błyskawiczne przesłanie pieniędzy bez podawania rachunku bankowego odbiorcy, wystarczy jego numer telefonu[7].

Kolejną usługą wprowadzaną przez PSP jest mPOS BLIK[8]. Do dokonania transakcji niepotrzebny już będzie terminal POS, wystarczy, że sprzedawca zgłosi się do swojego agenta rozliczeniowego z prośbą o aktywowanie aplikacji do przyjmowania płatności w swoim smartfonie. Od tej chwili będzie mógł przyjmować płatności od dowolnego użytkownika BLIK[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Generowanie i realizowanie 9-cyfrowych czeków BLIK w aplikacji IKO (pol.). [dostęp 2018-10-05].
 2. Blik dostępny w dwunastu bankach. Trzynasty juz ustawia się w kolejce, Spider's Web, 15 lutego 2018 [dostęp 2018-04-25] (pol.).
 3. Blik i jest!, BLIK [dostęp 2018-04-25] (pol.).
 4. Wojciech Boczoń: Bank Pekao przystępuje do systemu Blik. Portal bankier.pl. [dostęp 2018-07-11].
 5. Blik chwali się statystykami. Liczba użytkowników w ciągu roku wzrosła dwukrotnie, Cashless [dostęp 2018-04-25] (pol.).
 6. Dostępność BLIK w aplikacjach mobilnych banków (pol.). [dostęp 2015-10-02].
 7. a b BLIKIEM natychmiastowo przelejesz pieniądze na numer telefonu – PRNews.pl, „PRNews.pl”, 2 października 2015 [dostęp 2018-04-26] (pol.).
 8. mPOS BLIK – koniec terminali płatniczych? – AntyWeb, „AntyWeb”, 23 grudnia 2015 [dostęp 2018-04-26] (pol.).
 9. Płatności BLIKIEM w mPOSie – szybkość, funkcjonalność i łatwość obsługi (pol.). 2015-12-23. [dostęp 2015-12-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]