Back to Bedlam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Back to Bedlam
Album studyjny Jamesa Blunta
Wydany 2004
Gatunek Pop-rock
Długość 39:28
Wytwórnia Custard Records, Atlantic Records
Producent Tom Rothrock, Jimmy Hogarth, Linda Perry
Album po albumie

Back to Bedlam to debiutancki album Jamesa Blunta, wydany w 2004 roku. Płyta powoli wspinała się do pierwszego miejsca na brytyjskiej liście przebojów w czerwcu 2005 i została najlepiej sprzedającym się albumem tego roku. Album zdobył wielką popularność na całym świecie, w Ameryce dotarał na drugie miejsce listy przebojów Billboard, a w Nowej Zelandii zdobył sześciokrotny status platynowej płyty.

"Bedlam" to w języku angielskim popularne określenie Bethlem Royal Hospital, pierwszego na świecie szpitala psychiatrycznego, a potocznie słowo to używane jest w sensie "domu wariatów".

Album promowały cztery single. Pierwszym z nich była piosenka "High", której wydanie przeszło prawie bez echa, ale po wielkim sukcesie innego singla, "You're Beautiful", singel "High" został wydany ponownie i uplasował się w pierwszej dwudziestce większości list przebojów na całym świecie - szczególną popularność zyskał we Włoszech, gdzie piosenkę użyto w kampanii reklamowej Vodafone.

Drugim singlem z płyty był utwór "Wisemen", który podobnie jak jego poprzednik nie zdobył wielkiej popularności i otrzymał bardzo mieszane recenzje. Po późniejszym sukcesie "You're Beautiful" i "Goodbye My Lover", singel został wydany ponownie i w większości krajów uplasował się w pierwszej czterdziestce list przebojów.

Piosenka "You're Beautiful" została wydana jako trzeci singel z płyty i stała się wielkim światowym przebojem; w samych tylko Stanach Zjedocznonych sprzedano 900.000 egzemplarzy (wlicza się w to sprzedaż internetową przez serwisy takie jak iTunes). Utwór opowiada o spotkaniu Blunta z jego byłą dziewczyną, która ma już nowego chłopaka. Blunt chciałby do niej wrócić, ale zdaje sobie sprawę, że ona ma nową miłość, a utwór jest smutnym pożegnaniem z przeszłością. Wydano przynajmniej pięć różnych wersji tej piosenki w różnych aranżacjach, są także dwie wersje słów utworu - "ocenzurowana" dla radia i druga (zawarta na samym albumie i większości singli) z bardziej bezpośrednim tekstem.

Czwartym, i jak do tej pory ostatnim (kwiecień 2006), singlem został utwór "Goodbye My Lover", który także zyskał znaczną popularność.

Dwie ostatnie piosenki na płycie: "Cry" i "No Bravery" opowiadają o przeżyciach Blunta w czasie jego służby wojskowej w Bośni.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "High" – 4:03 (J. Blunt; R. Ross)
  2. "You're Beautiful" –- 3:33 (J. Blunt; S. Skarbek; A. Ghost)
  3. "Wisemen" – 3:42 (J. Blunt; J. Hogarth; S. Skarbek)
  4. "Goodbye My Lover" – 4:18 (James Blunt; S. Skarbek)
  5. "Tears And Rain" – 4:04 (James Blunt; Chambers)
  6. "Out of My Mind" – 3:33 (J. Blunt)
  7. "So Long, Jimmy" – 4:24 (J. Blunt; J. Hogarth)
  8. "Billy" – 3:37 (J. Blunt; S. Skarbek; A. Ghost)
  9. "Cry" – 4:06 (J. Blunt; S. Skarbek)
  10. "No Bravery" – 4:00 (J. Blunt; S. Skarbek)Poprzedzony przez
Curtain Call: The Hits - Eminem
United World Chart album numer jeden
3 lutego 2006 - 10 lutego 2006
Poprzedzający
Whatever People Say I Am, That's What I'm Not - Arctic Monkeys
Poprzedzony przez
Whatever People Say I Am, That's What I'm Not - Arctic Monkeys
United World Chart album numer jeden
17 lutego 2006 - 17 marca 2006
Poprzedzający
In My Own Words - Ne-Yo