Baeocera actuosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baeocera actuosa
(Broun, 1881)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

łodzikowate

Plemię

Scaphisomatini

Rodzaj

Baeocera

Gatunek

Baeocera actuosa

Synonimy
  • Scaphisoma actuosum Broun, 1881
  • Scaphoxium actuosum (Broun, 1881)

Baeocera actuosagatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych, podrodziny łodzikowatych i plemienia Scaphisomatini.

Gatunek tan opisany został w 1881 roku przez Thomasa Brouna jako Scaphisoma actuosum. W 1996 roku Klimaszewski przeniósł go do rodzaju Scaphoxium. W rodzaju Baeocera umieszczony został w 2003 roku przez Ivana Löbla i Richarda A.B. Leschena[1].

Chrząszcz o silnie wypukłym z wierzchu ciele długości od 1,2 do 1,85 mm, barwy ciemnobrązowej do czarnej z jaśniejszymi czułkami i odnóżami oraz ochrowymi końcowymi segmentami odwłoka. Jedenasty człon czułków jest bardzo silnie wydłużony. Rzędy przyszwowe na pokrywach są wyraźne i sięgają od wierzchołka co najmniej do przedniej ¼ długości szwu. Obecne są również wyraźne rzędy epipleuralne. Tylna para skrzydeł jest w pełni wykształcona. Epimeryty śródtułowia zaopatrzone są w linie mezepimeralne. Zapiersie (metawentryt) ma bardzo delikatnie punktowane boki. Odnóża mają golenie wąskie u nasady, ku szczytowi zaś pogrubione. Samiec ma krótki i haczykowaty gonokoksyt z przedwierzchołkowym stylusem. Jego edeagus cechuje krótka w porównaniu z wyrostkiem wierzchołkowym nabrzmiała część nasadowa, brak bardzo delikatnych i łuskowatych struktur w woreczku wewnętrznym oraz wąskie, długie flagellum[1].

Owad endemiczny dla Nowej Zelandii, znany z Wyspy Północnej. Żeruje na różnych śluzowcach i podstawczakach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ivan Löbl, Richard A.B. Leschen, Scaphidiinae (Insecta: Coleoptera: Staphylinidae), „Fauna of New Zealand”, 48, Lincoln, Canterbury, New Zealand: Manaaki Whenua Press, 2003, ISBN 0-478-09353-5.