Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ABS Bank Spółdzielczy (wcześniej Bank Spółdzielczy w Andrychowie)
Forma prawna spółdzielnia
Państwo  Polska
Lokalizacja Andrychów
Numer KRS 0000124716
Prezes Małgorzata Matusiak
Rodzaj banku bank uniwersalny
Siedziba Banku

ABS Bank Spółdzielczy (wcześniej Bank Spółdzielczy w Andrychowie)bank uniwersalny z siedzibą w Andrychowie.

Oferta[edytuj | edytuj kod]

Bank Spółdzielczy w Andrychowie obsługuje klientów detalicznych i instytucjonalnych. Prowadzi rachunki, udziela kredytów. W swojej ofercie ma lokaty krótko- i długoterminowe. Oferuje ubezpieczenia oraz sprzedaje jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Banku Spółdzielczego w Andrychowie sięgają XIX wieku. W 1877 r. w Andrychowie założono “Stowarzyszenie Oszczędności i Pożyczek”. Instytucja ta funkcjonowała do końca roku 1923.

W latach 1924–1925 na terenie Andrychowa swoją działalność prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu 1925 na jego miejsce powołano spółdzielnię o nazwie "Bank Mieszczańsko Ludowy w Andrychowie".

W czasie hitlerowskiej okupacji rolę banku przejął "Kreissparkasse Bielitz". Po zajęciu miasta przez Armie Czerwoną, 10 listopada 1946 odbyło się Walne Zgromadzenie członków byłego Banku Mieszczańsko-Ludowego. Członkowie zdecydowali o stworzeniu nowej placówki finansowej pod nazwą Bank Spółdzielczy z ograniczoną odpowiedzialnością w Andrychowie.

4 stycznia 1950 Bank Spółdzielczy został przekształcony w "Gminną Kasę Spółdzielczą w Andrychowie z odpowiedzialnością udziałami" GKS działał na terenie gminy Andrychów i gminy Wieprz. Obecna nazwa została uchwalona w 1962 roku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu[edytuj | edytuj kod]

Bank Spółdzielczy w Andrychowie jest stałym współorganizatorem i sponsorem wielu przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy Andrychów oraz gminy Wieprz, m.in.: Dni Andrychowa, Święta Gminy Wieprz, dożynek gminnych, Sierpniowych Niedzielnych Koncertów.

W siedzibie centrali znajduje się stała ekspozycja prac Grupy Twórców "MY". Za swoją działalność Bank został nagrodzony tytułem "Zasłużony dla Gminy Andrychów".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]