Bargraf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Multimeter.JPG Digital Multimeter Aka.jpg
multimetry z różnymi rozwiązaniami bargrafów
umieszczonych poniżej wskaźnika numerycznego

Bargraf, "linijka analogowa" – rodzaj wskaźnika cyfrowego (np. na wyświetlaczach przyrządów pomiarowych) symulującego wskazanie analogowe. Budowany jest w formie paska składającego się z dużej ilości (np. kilkudziesięciu) punktów lub krótkich odcinków, z których kolejne kolejno włączają się (świecą, albo stają się widoczne na wyświetlaczach typu LCD) w miarę tego, jak mierzona zmienna rośnie.

Wskazanie 16,5 na wyświetlaczu z "linijką analogową" złożoną z 51 segmentów

Często linijka analogowa pokazywana jest obok (powyżej lub poniżej) cyfr wyświetlacza numerycznego. Użycie mierników ze wskaźnikiem analogowym użyteczne bywa czasem wówczas, gdy może zachodzić potrzeba szybkiego, choć przybliżonego oszacowania mierzonej wielkości bez konieczności interpretowania cyfr odczytu.

Podobną rolę, co linijki analogowe konstruowane na bazie wskaźników ciekłokrystalicznych albo szeregów diod świecących pełniły w przeszłości wskaźniki analogowe zbudowane w oparciu o lampy elektronowe typu "magiczne oko", zwłaszcza lampy z ekranami w postaci wąskiego prostokąta (jak lampa typu EM84 albo podwójna – EMM801). Ze względu jednak na niewielkie rozmiary takiego wskaźnika dokładność wskazania jest w tym przypadku raczej dalece niewystarczająca.