BaseX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BaseX
Logo BaseX
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor BaseX Team
Aktualna wersja stabilna 9.1
Platforma sprzętowa wieloplatformowa
System operacyjny wieloplatformowy
Rodzaj System zarządzania bazą danych
Licencja BSD
Strona internetowa

BaseX – natywny i kompaktowy system zarządzania bazą danych XML, rozwijany jako community-projekt na GitHub. Stosowany jest przede wszystkim do zapisu, wyszukiwania i wizualizacji dużych dokumentów i kolekcji XML. BaseX jest wieloplatformowa i oferowana na warunkach licencji Open Source.

W przeciwieństwie do innych baz danych bazy danych XML opierają się na standardach jak XPath i XQuery, BaseX oferuje wysoki komfort zgodności z oficjalnymi rekomendacjami W3C oraz z rozszerzeniami. Zintegrowany graficzny interfejs użytkownika umożliwia interaktywną eksplorację i analizę danych i pozwala na bieżące korzystanie z wydruków XPath/XQuery.

Technologie[edytuj | edytuj kod]

Baza danych[edytuj | edytuj kod]

BaseX używa reprezentacje w tabeli aby przechowywać dokumenty XML. XPath akcelerator i Staircase Join operator były inspiracja żeby przyspieszyć XPath. Dodatkowo BaseX używa kilka indeksów żeby przyspieszyć dalej wyszukiwanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Twórcą od BaseX jest Christian Grün z uniwersytetu w Konstancji w Niemczech. Projekt powstał w 2005 roku. W 2007 roku BaseX został otwartym systemem pod licencją BSD.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]