Beniaminek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Beniaminek – określenie używane w sporcie, w grach zespołowych posiadających zorganizowane klasy rozgrywkowe (ligi). Oznacza zespół klubu sportowego, który awansował do danej ligi z niższego szczebla rozgrywek i gra w niej pierwszy sezon po takim awansie.

Do przywilejów beniaminka na ogół (choć nie zawsze) należy rozgrywanie pierwszego w sezonie meczu na własnym obiekcie.

Określenie pochodzi od imienia biblijnego Beniamina, syna Jakuba, które w formie zdrobniałej jest synonimem najmłodszego w gronie.

Przeciwieństwem tego określenia jest spadkowicz – oznacza bowiem zespół, który spadł do danej ligi z wyższego szczebla rozgrywek i gra w niej pierwszy sezon po takim spadku.

Ciekawostki[edytuj]

Podobna sytuacja miała miejsce w Bułgarii w sezonie 1997-98, kiedy mistrzostwo kraju wywalczył niedawny drugoligowiec Liteks Łowecz, oraz w sezonie sezonie 2011-12, kiedy mistrzem został Łudogorec Razgrad.

  • W sezonie 1937 kiedy mistrzem Polski został beniaminek Cracovia, drugi beniaminek AKS Chorzów wywalczył wicemistrzostwo.
  • W Ekstralidze żużlowej tylko raz beniaminek został Drużynowym Mistrzem Polski. Była to Unia Tarnów.
  • W sezonie 1997/1998 mistrzem Bundesligi został zespół 1. FC Kaiserslautern, który rok wcześniej awansował do niemieckiej ekstraklasy.
  • W lidze japońskiej w sezonie 2011 drużyna Kashiwa Reysol zdobyła mistrzostwo kraju jako beniaminek. Tej samej sztuki dokonała drużyna w sezonie 2014, była nią Gamba Osaka.
  • W Chinach beniaminek został mistrzem kraju, ostatnim takim zespołem było Guangzhou Evergrande.
  • Także w polskiej kobiecej lidze siatkówki był przypadek, że beniaminek został mistrzem kraju. Takiej sztuki dokonały siatkarki Chemika Police.