Białoruska Partia „Zieloni”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Białoruska Partia Zieloni)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Białoruska Partia „Zieloni”
Беларуская партыя «Зялёныя»
Państwo  Białoruś
Skrót BP„Z” (БПЗ)
Lider Aleh Nowikau
Data założenia 17 kwietnia 1994
Adres siedziby 220029, h. Minsk, praspiekt Maszerawa, d.9, k.109
Ideologia polityczna zielona polityka, alterglobalizm, antykorporacjonizm
Członkostwo
międzynarodowe
Europejska Partia Zielonych (obserwator)
Strona internetowa

Białoruska Partia „Zieloni” (biał. Беларуская партыя «Зялёныя», Biełaruskaja partyja „Zialonyja”, ros. Белорусская партия «Зелёные», Biełorusskaja partija „Zielonyje”) – proekologiczna partia polityczna na Białorusi, związana z opozycją demokratyczną. Jej przewodniczącym jest Aleh Nowikau (wcześniej Mikałaj Kartasz, Aleh Hramyka), a organem kierowniczym – Centralna Rada.

Program[edytuj | edytuj kod]

Deklarowanym celem partii jest stworzenie zdrowego środowiska życia dla ludzi, którego parametry socjalne i przyrodnicze zabezpieczają maksimum możliwości dla ich rozwoju; rozwój duchowości, wysoce moralnego stosunku do wszystkiego, co żyje, kształtowanie i rozpowszechnianie ekologicznego sposobu myślenia na wszystkie sfery życia ludzi, w tym na polityczną; pokój między narodami i krajami; zakaz, a w perspektywie likwidacja broni jądrowej, chemicznej i biologicznej, a także najbardziej brutalnych typów broni tradycyjnej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zjazd założycielski odbył się 17 kwietnia 1994 roku. Partia została zarejestrowana przez władze 3 czerwca 1994 roku i przeszła pomyślnie obowiązkowy proces ponownej rejestracji 13 września 1999 roku[1]. Nigdy nie zdołała uzyskać mandatów w wyborach do parlamentu. W wyborach w 2004 roku wystartowała wraz z partiami białoruskiej opozycji demokratycznej w Koalicji 5+. Wybory w latach 2000, 2004[2] i 2008[3] zostały uznane przez OBWE za niedemokratyczne, zatem ich oficjalne wyniki nie muszą odzwierciedlać rzeczywistego poparcia dla partii w białoruskim społeczeństwie.

W dniach 9–12 października 2008 r. w Paryżu odbył się kongres Europejskiej Partii Zielonych, w którego pracach wzięli udział delegaci BP„Z”. W jego trakcie rozpatrzono wniosek białoruskich Zielonych o przyznanie im statusu partii-obserwatora w EPZ. Uczestnicy kongresu jednogłośnie przychylili się do wniosku[4].

W wyborach prezydenckich 2010 roku partia wystawiła swojego kandydata: Juryja Hłuszakoua. Ten jednak 29 października zrezygnował z kandydowania w związku z niezebraniem 100 tysięcy podpisów poparcia, koniecznych do zarejestrowania kandydatury[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]