Przejdź do zawartości

Biblioteka Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biblioteka Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego
Бібліотека Українського католицького університету
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Adres

ul. Stryjska 29a, ul. Chutoriwka 35a

Data założenia

1928

Wielkość zbiorów

ponad 172 tys.wol.

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „49°49'4.876"N, 24°1'21.886"E”
49,818021°N 24,022746°E/49,818021 24,022746
Strona internetowa

Biblioteka Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie (ukr. Бібліотека Українського католицького університету) – jedna z najbardziej zasobnych bibliotek na Ukrainie w zakresie szeroko pojętych nauk teologicznych. Została założona wraz z Grecko-Katolicką Akademią Teologiczną w 1928 roku. Jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną. Od września 2017 r. znajduje się w nowo wybudowanym Centrum im. Metropolity Andrzeja Szeptyckiego.

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

Zbiory Biblioteki UKU zlokalizowane są w dwóch korpusach uniwersyteckich (ul. Stryjska 29a, ul. Chutoriwka 35a). Zostały usystematyzowane według Klasyfikacji Biblioteki Kongresu, co pozwoliło nadać czytelnikom wolny dostęp do większości z nich.

W Centrum Metropolity Andrzeja Szeptyckiego zbiory biblioteczne znajdują się na pięciu kondygnacjach:

  • niski parter: magazyn z otwartym dostępem
  • parter: wystawy z nowościami książkowymi
  • I piętro: G – Z (nauki społeczne, sztuka, filologia, literatura piękna, nauki ścisłe, bibliografia), czasopisma bieżące
  • II piętro: BL – F (teologia, historia), stare druki i zbiory specjalne, zbiory Szkoły Biznesu, wystawy wydawnictw
  • III piętro: A – BJ (dzieła o treści ogólnej, filozofia, psychologia, etyka)

W korpusie Wydziału Filozoficzno-Teologicznego (ul. Chutoriwka, 35a) znajdują się magazyn i dwie czytelnie – literatury tematycznej i czasopism.

Zbiory Biblioteki UKU liczą ponad 170 tysięcy woluminów książek oraz ponad 2200 woluminów czasopism (stan z dnia 26.07.2020) i od 2007 roku są katalogowane komputerowo. Od stycznia 2018 roku Biblioteka działa w zintegrowanym systemie bibliotecznym KOHA. Biblioteka UKU jest członkiem Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek, a od 2012 roku Europejskiego Stowarzyszenia Katolickich Bibliotek.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka rozpoczęła swoją działalność 1928 roku jako Biblioteka Grecko-Katolickej Akademii Teologicznej we Lwowie. Podstawą księgozbioru stały się zbiory Seminarium Duchownego Świętego Ducha oraz Teologicznego Towarzystwa Naukowego i liczne dary, np. metropolita Andrzej Szeptycki przekazał ok. 1 tys. woluminów[1]. Na początku 1939 rok wraz z zakupionymi przez bibliotekę pozycjami księgozbiór liczył około 6 tys. woluminów.

W początkach działalności biblioteka zmieniała lokalizacje. Zbiory były ulokowane w gmachu Akademii pomiędzy ul. M. Kopernika i ul. Sykstuską (obecnie ul. Doroszenki). W czasie oblężenia Lwowa przez Niemców, 15 września 1939 r. wskutek wybuchu bomby większość gmachu została zniszczona, a cześć ocalałych książek odebrana przez komisje i oddana do Biblioteki Uniwersyteckiej[2]. Wraz z początkiem okupacji sowieckiej Lwowa doszło do kilkukrotnych zmian lokalizacji szczątków zbiorów, co wywołało ich rozproszenie. W 1944 r. ostatecznie zlikwidowano działalność Akademii, a wraz z nią przestała istnieć i biblioteka. Ostatnim dyrektorem Biblioteki był Jarosław Czuma. Likwidacja Cerkwi greckokatolickiej w 1946 r. położyła kres nadziejom na wznowienie działalności uczelni pod władzą sowiecką.

Uczelnia, a z nią biblioteka zostały odrodzone w 1963 r. w Rzymie przez byłego rektora Akademii kardynała Josypa Slipego, który przeżył sowieckie łagry i rozumiał wagę istnienia dla Ukraińców, choćby na emigracji, wyższej uczelni. Dlatego 8 grudnia 1963 roku w Rzymie powstał Ukraiński Uniwersytet Katolicki pod wezwaniem papieża Klemensa. Gromadzone tam zbiory biblioteczne stały się po latach jednym z kamieni węgielnych współczesnej biblioteki.

Nowy rozdział w historii biblioteki związany był z kilkoma ważnymi wydarzeniami: wyjściem z podziemia Ukraińskiego Kościoła Grecko-Katolickiego w 1990 r., odzyskaniem przez Ukrainę niepodległości w 1991 r., wznowieniem działalności uczelni pod nazwą Lwowskiej Akademii Teologicznej w 1994 roku. To tej uczelni przekazał swoje zasoby akademickie i biblioteczne UKU w Rzymie. Do rozbudowy wznowionego uniwersytetu i biblioteki dołączyli absolwenci rzymskiego UKU: o. Iwan Dacko, o. Mychajło Dymyd, metropolita Borys Gudziak, biskup Hlib Lonczyna, Mychajło Petrowycz. 29 czerwca 2002 r. Akademię przekształcono w Ukraiński Uniwersytet Katolicki.

Początki działalności biblioteki były bardzo trudne, o czym wspomina pierwszy dyrektor Biblioteki Mychajło Petrowycz[3]. Skromne warunki lokalowe i prawie puste półki biblioteczne. Udało się najpierw wyremontować przestrzenie (zlokalizowane przy ul. Kleparowskiej, później przy ul. I. Święcickiego), odnaleźć ludzi i instytucje którzy wsparli proces renowacji. Staraniem władz i pracowników gromadzono współczesną literaturę naukową z położeniem nacisku na teologię, prawo kanoniczne, filozofię chrześcijańską i nauki historyczno-społeczne[4]. Następnie podjęto współpracę z uniwersyteckimi bibliotekami na Ukrainie oraz za granicą, zwłaszcza we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i innych krajach. Bogate dary książkowe pochodziły od wielu instytucji i osób, na przykład: z UKU w Rzymie oraz Papieskiego Instytutu w Rzymie, od o. Iwana Muzyczki z Rzymu, od dobroczynnej organizacji „Kościół w potrzebie” z Niemiec, od biblioteki oo. jezuitów w Krakowie. Oprócz rozwoju współpracy z wydawnictwami, księgarniami, najwięcej literatury trafiało do zasobów bibliotecznych jako dar od przedstawicieli diaspory ukraińskiej, kolekcjonerów oraz osób prywatnych. Podjęcie współpracy z bibliotekami, ośrodkami naukowymi i badawczymi, systematyczne zakupy oraz liczne dary doprowadziły do dość szybkiego wzbogacenia zbiorów w wielu językach – na 2000 r. zasób Biblioteki liczył ok. 35 tys. woluminów.

W kolejnych latach na czele Biblioteki stali Iwan Harasym, Jurij Pidlisny, Taras Tymo. Od 2016 r. do dziś biblioteka wchodzi jako jednostka strukturalna do Centrum Metropolity Andrzeja Szeptyckiego i jest kierowana przez Oleha Yaskiwa. W 2017 r. Bibliotekę przeniesiono do nowo wybudowanego budynku Centrum Metropolity Andrzeja Szeptyckiego przy ul. Stryjskiej 29a.

Biblioteka UKU jest członkiem Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek (UBA). W 2012 r. Biblioteka UKU dołączyła do Europejskiego Stowarzyszenia Bibliotek Katolickich, które ma na celu wymianę doświadczeniami i książkami, rozwój pracowników i koordynowanie działań bibliotek katolickich.

Biblioteka w liczbach

[edytuj | edytuj kod]
  • Etaty – 16 pracowników
  • Powierzchnia użytkowa – (6027 m² – Centrum Szeptyckiego, 305,4 m² - Wydział Filozoficzno-Teologiczny)
  • Biblioteka oferuje łącznie ponad 156 miejsc dla czytelników
  • Zbiory książek – ok. 170 tys. wol. (w tym 39 509 wol. zbiorów specjalnych) (stan z dnia 26.07.2020)
  • Zbiory czasopism – ponad 220 wol. (stan z dnia 26.07.2020)

Biblioteka UKU harmonijnie rozwijała się wraz z powstawaniem nowych kierunków na uczelni i poszerza swój księgozbiór dostosowując go do profilu nowo powstałych wydziałów i kierunków (oprócz Wydziałów Filozoficzno-Teologicznego oraz Humanistycznego, nowe – Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Nauk Ścisłych). Biblioteka UKU gromadzi, przechowuje i udostępnia literaturę o charakterze uniwersalnym, z przewagą wydawnictw z zakresu nauk humanistycznych, teologicznych, społecznych, prawnych oraz od początku XXI w. nauk ścisłych: matematycznych (IT) i medycznych. Prawo do wypożyczania książek na zewnątrz mają studenci, doktoranci i pracownicy UKU.

Stare druki i zbiory specjalne

[edytuj | edytuj kod]

Są to najcenniejsze zbiory biblioteczne. Wśród nich na uwagę zasługują w szczególności stare druki religijne m.in. Psałterze i Żywoty Świętych. Jest to jedna z najpełniejszych kolekcji tego typu druków na Ukrainie. Wśród rzadkich zbiorów są np. prace Wacława Lipińskiego „Listy do braci rolników”, niemieckojęzyczne wydanie Juria Peleha „Historia Kościoła Grecko-Katolickiego” w dwóch woluminach, podręcznik z gramatyki łacińskiej Juliana Kobylańskiego, praca Włodzimierza Siczyńskiego „Konspekt z historii światowej sztuki”. Oprócz tego w zbiorach specjalnych znajdują się księgi z autografami oraz dedykacjami darczyńców, wybitnych działaczy życia społecznego, kościelnego i kulturalnego. Zwłaszcza, autografy Klementyna Szeptyckiego, Serhija, Mychajły oraz Oleksandra Hruszewskich.

Częścią zbiorów specjalnych są archiwalia wybitnych postaci i organizacji:

  • Archiwalia Mykoły Czubatego
  • Archiwalia Ihora Szewczenki
  • ukraiński "samwydaw"
  • polski "samwydaw"
  • Archiwalia Myrosława Łesiowa
  • Archiwalia Mykoły Henyka-Berezowskiego

W zbiorach znajdują się muzykalia, podarowane przez Kristofa Wolfa wśród których na największą uwagę zasługuje faksymilowe wydanie nut K-F. E. Bacha. Ważne miejsce w zbiorach zajmują czasopisma ХІХ – początku ХХ w. o charakterze naukowo-popularnym („Literaturno-naukowy wisnyk”, „Kiewskaja Starina”, „Meta”, „Ridna zemla” i in.). Ponadto w zbiorach jest przechowywany jedyny na Ukrainie komplet Schematyzmów Ukraińskiego Kościoła Grecko-Katolickiego.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Світильник істини: Джерела до історії Української католицької богословської академії у Львові, 1928-1929-1944: З нагоди її 50-літнього ювілею. – Частина перша. – Торонто; Чікаго, 1973. – С.400.
  2. Колянковський М., Про долю бібліотеки Богословської академії // Світильник істини: Джерела до історії Української католицької богословської академії у Львові, 1928-1929-1944: З нагоди її 50-літнього ювілею. – Частина друга. – Торонто; Чікаго, 1983. – С.524.
  3. Вчений, з ласки Божої: розмова з першим директором Бібліотеки Львівської богословської академії ( [online].
  4. Казьмир З., Антоняк І., Бібліотека Українського католицького університету:здобутки і перспективи // Документознавство.Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти, практики : зб.матеріалів IV Міжнар. наук.-практ. конф., (Київ, 21–23 трав. 2007 р.) / Держ. акад. кер. кадрів культури і мистец. – К., 2007. – С. 143–146.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]