Bitwa pod Ane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Ane
Ilustracja
Bitwa pod Ane pędzla Antonie'a Frederika Zurchera
Czas 1227
Miejsce Ane, Overijssel
Terytorium Holandia
Wynik Zwycięstwo Rudolfa II
Strony konfliktu
biskupstwo Utrechtu Coevorden, Drenthe
Dowódcy
Otto II z Lippe Rudolf II von Coevorden
Siły
nieznane nieznane
Straty
ponad 400 zabitych nieznane
Położenie na mapie Holandii
Mapa lokalizacyjna Holandii
miejsce bitwy
miejsce bitwy
52,61361°N 6,65083°E/52,613611 6,650833

Bitwa pod Ane – starcie zbrojne z 1227 roku pomiędzy rycerstwem biskupa Utrechtu Ottona II z Lippe a siłami burgrabiego Rudolfa II z Coevorden i wspierającymi go oddziałami chłopskimi z Drenthe. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Rudolfa II i śmiercią biskupa Utrechtu. Wydarzenie to wzmiankuje niderlandzka kronika Narracio (Quedam narracio de Groninghe de Trentis de Covordia et diversis aliis sub episcopis Traiectensibus) z roku 1232.

Przebieg bitwy[edytuj | edytuj kod]

Do bitwy doszło na polach w pobliżu dzisiejszej wioski Ane w dniu 28 lipca 1227 r. Dokładne miejsce stoczenia bitwy nie jest do końca znane. Kronika Narracio podaje jedynie, że stoczono ją na mokradłach co każe przypuszczać że były to podmokłe tereny położone na północny wschód od Ane.

Biskup Utrechtu dysponował znacznymi siłami przybyłymi m.in. z biskupstw Münster i Köln. Oddziały chłopskie z Drenthe, wśród których znajdowały się również kobiety, zdając sobie sprawę z przewagi w uzbrojeniu rycerstwa biskupa, starały się zwabić przeciwnika na mokradła. Zamysł powiódł się a konie rycerzy osłonięte ciężkimi pancerzami, nie były w stanie przekroczyć tej przeszkody i wiele z nich utonęło w bagnach.

Biskup Utrechtu poddający się Rudolfowi II, miedzioryt Jana Felsa z 1837 roku.

Siły chłopskie pod wodzą Rudolfa II uzbrojone były w broń lekką, dzięki czemu mogły się szybciej przemieszczać. Ich broń stanowiły dzidy, noże i maczugi za pomocą których ściągali przeciwnika z konia na ziemię, gdzie go szybko dobijali.

W wyniku bitwy prawie cała armia biskupa Utrechtu (wśród nich doświadczeni krzyżowcy) została unicestwiona. W ręce chłopów dostał się również biskup Otto z Lippe, którego poddano torturom i zabito. Po jakimś czasie jego okaleczone zwłoki odnaleziono i pochowano w katedrze w Utrechcie.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Pomnik upamiętniający bitwę

29 lipca 1967 w miejscu bitwy wzniesiono pomnik upamiętniający to wydarzenie. Pomnik składa się z połączonych głazów narzutowych na których wyryto napis w języku mieszkańców Drenthe:

Slag bi'j Aone, 28 juli 1227, zie vocht'n ok veur oenze vri'jheid.
(w tłumaczeniu:
Bitwa pod Ane 28 lipca 1227, walczyli w niej także o naszą wolność).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Girbe Buist: Geheimen in het Vechtdal. Uitgave van Stichting Kunst & Cultuur Overijssel, Zwolle 2000.
  • Steffen Burkert (Hrsg.): Die Grafschaft Bentheim. Geschichte und Gegenwart eines Landkreises. Verlag Heimatverein Grafschaft Bentheim e. V., Bad Bentheim 2010.