Björkö

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Björkö
ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Szwecja
Akwen Morze Bałtyckie
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Björkö
Björkö
57,732212°N 11,679159°E/57,732212 11,679159

Björkö – skalista wyspa u wybrzeży Szwecji. Położona jest na zachodnim wybrzeżu kraju, w obrębie gminy Öckerö. Zajmuje powierzchnię ok. 0,9 km² i ma ok. 1400 mieszkańców (2005)[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Björkö położona jest nad cieśniną Kattegat u wybrzeży Göteborga w Göteborgs Norra Skärgård – archipelagu dziesięciu zamieszkanych wysp i kilkudziesięciu mniejszych niezamieszkanych. Administracyjnie leży w gminie Öckerö, regionie Västra Götaland. Jest to bardzo urokliwa wyspa. Geologicznie utworzona głównie z granitoidów wygładzonych przez lodowiec, porośniętych rzadką roślinnością. Zarówno wyspa Björkö, jak i cały region, wypiętrza się powoli po ustaniu ucisku lądolodu skandynawskiego. Poziom n.p.m. wyspy wzrasta kilka milimetrów rocznie czyli wyspa systematycznie się powiększa.

Björkö ma całoroczne połączenie promowe ze stałym lądem (prom samochodowy) i wyspami Kalvsund i Grötö (prom osobowy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnieją źródła o zamieszkaniu wikingów na sąsiednich wyspach, prawdopodobnie żyli też na Björkö jednak nie ma na to dowodów. W północnej części wyspy w latach 1942-1958 znajdowała się baza wojskowa Fo 33 (Göteborgs skärgårds försvarsområde). Dzięki temu tereny te pozostały niezamieszkane i w przeważającej części są pokryte lasami.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km² 2000 och 2005 (szw.). Szwedzki Urząd Statystyczny. [dostęp 2011-02-19].