Bliźniaczki (film 2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bliźniaczki
De Tweeling
Gatunek obyczajowy
Data premiery NLD: 12 grudnia 2002
POL: 23 września 2005
Kraj produkcji  Holandia
 Luksemburg
Język duński, niemiecki
Czas trwania 135 minut
Reżyseria Ben Sombogaart
Scenariusz Tessa de Loo
Marieke van der Pol
Główne role Thekla Reuten
Nadja Uhl
Ellen Vogel
Gudrun Okras
Muzyka Fons Merkies
Zdjęcia Piotr Kukla
Scenografia Michel De Graaf
Kostiumy Linda Bogers
Montaż Herman P. Koerts
Wytwórnia IDTV Film
Samsa Film
Dystrybucja RCV Film Distribution
POL: TANTRA

Bliźniaczki (hol. De Tweeling) – holendersko-luksemburski film obyczajowy z 2002 roku napisany przez Tessę de Loo i Marieke van der Pol oraz wyreżyserowany przez Bena Sombogaarta[1]. Wyprodukowany przez holendersko-luksemburskie studio RCV Film Distribution. Film powstał na podstawie powieści Tessy de Loo De Tweeling wydanej w 1994 roku.

Premiera filmu miała miejsce 12 grudnia 2002 roku w Holandii. W Polsce premiera filmu odbyła się 23 września 2005 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w 1925 roku. Po śmierci nierozłączne dotąd sześcioletnie bliźniaczki zostają rozdzielone przez krewnych. Anna zostaje w Niemczech i trafia do surowej i mało przyjaznej rodziny wuja Heinricha i jego despotycznej żony Marthy. Chorą na gruźlicę Lottę zabierają dalecy kuzyni z Holandii.

Anna i Lotte żyją w skrajnie różnych środowiskach; Lotte dzięki opiece i miłości przybranych rodziców wyrasta na pannę z dobrego domu; uzdolnioną muzycznie i pozbawioną większych trosk. W tym samym czasie Anna pracuje ponad siły – uznana przez wujostwo za niedorozwiniętą umysłowo zostaje darmowym parobkiem na ich farmie.

Rozdzielone siostry usiłują się skontaktować, ale takiego spotkania obawiają się obie niechętne sobie rodziny. Lotte pisze do siostry mnóstwo listów; jednak dopiero po latach dowie się, że nigdy nie zostały wysłane. Setki kilometrów dalej ciotka informuje Annę, że jej siostra umarła na gruźlicę.

Dla Anny sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót, kiedy na jaw wychodzi jej znajomość z młodym nazistą. Skatowana przez wuja, dzięki pomocy miejscowego księdza zaczyna nowe życie. W końcu siostry odkrywają prawdę o sobie: do pierwszego od lat spotkania dochodzi w przededniu wybuchu II wojny światowej. Okazuje się, że dzieli je nie tylko symboliczna granica.

Po kilkudziesięciu latach bliźniaczki spotykają się przypadkiem w belgijskim Spa. Jednak Lotte za wszelką cenę unika konfrontacji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. De Tweeling. Internet Movie Database. [dostęp 2014-03-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]