Blue Hole (Gozo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blue Hole
Ghar iż-Żerqa lub Iż-Żerqa
Ilustracja
Blue Hole
Położenie
Państwo

 Malta

Lokalizacja

Gozo

Miejscowości nadbrzeżne

San Lawrenz

Wysokość lustra

5 m n.p.m.

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Blue Hole”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Blue Hole”
Ziemia36°03′10,01″N 14°11′19,00″E/36,052781 14,188611

Blue Hole lub Ghar iż-Żerqa albo Iż-Żerqa – niewielkie jezioro morskie na zachodnim wybrzeżu maltańskiej wyspy, Gozo, która znajduje się na wysokości miejscowości San Lawrenz.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Blue Hole (2014)

Jezioro ma około 15 metrów głęboki i około 10 metrów szeroki otwór w klifie, na stromym wybrzeżu, na wysokości morza. Pod wodą znajduje się Blue Hole, która zawiera duże otwarcie w ścianie skalnej, mające około 7 metrów głębokości, połączone z morzem[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu Blue Hole znajdują się atrakcje turystyczne takie, jak Fungus Rock i Inland Sea. Jezioro Blue Hole w Gozo uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsca do nurkowania. Turyści i płetwonurkowie dotrą do jeziora przez schody i ścieżki, które zaczynają się przy przestrzeni parku na nieistniejącym już moście skalnymAzure Window.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]