Przejdź do zawartości

Bobrowiecki Potok (dopływ Orawicy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bobrowiecki Potok
Bobrovecký potok
Ilustracja
Bobrowiecki Potok przy wąwozie Skalna brána
Kontynent

Europa

Państwo

 Słowacja

Kraj

 żyliński

Potok
Długość 7,7 km
Źródło
Miejsce pod Bobrowiecką Przełęczą
Współrzędne

49°14′38,1″N 19°46′18,6″E/49,243917 19,771833

Ujście
Recypient Orawica
Miejsce

Orawice

Współrzędne

49°17′57,2″N 19°44′55,6″E/49,299222 19,748778

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Bobrowiecki Potok lub Bobrowiec (słow. Bobrovecký potok) – potok w słowackich Tatrach Zachodnich. Ma swoje źródła pod Bobrowiecką Przełęczą, skąd wśród bujnych ziołorośli stromo spływa ogólnie w północno-zachodnim kierunku przez Dolinę Bobrowiecką. Pomiędzy Kiczorą Bobrowiecką a grzędą odchodzącą od Jamborowej Skałki wyrzeźbił w skałach osadowych ciasny, skalny wąwóz zwany Skalna brána[1]. Poniżej wąwozu znacznie już łagodniej spływa do Kotliny Orawickiej, gdzie na wysokości około 820 m n.p.m. łączy się z Mihulczym Potokiem. Odcinek od tego miejsca aż do ujścia do Orawicy jest często określany nazwą Bystra (Bystrá)[2]. Największym dopływem Bobrowieckiego Potoku jest lewobrzeżny Suchy Potok płynący Doliną Suchą Orawicką. Przy Waniczce, po lewej stronie koryta Bobrowieckiego Potoku znajduje się Kisła Woda (Siričitý prameň) – źródło z siarkową woda mineralną, prowadzi tam od Waniczki ścieżka i kładka. Woda z tego źródła zasila Bobrowiecki Potok[1].

Wzdłuż prawego brzegu potoku, aż do wąwozu Skalna brána prowadzi wygodna asfaltowana droga (zakaz wjazdu pojazdów), przystosowana również, dzięki dofinansowaniu z funduszów Unii Europejskiej, dla niepełnosprawnych[3]. Drogą tą prowadzi również pieszy szlak turystyczny. Dalej już tylko szlak pieszy.

Szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
Szlak niebieski niebieski – Orawice – Dolina Bobrowiecka – Bobrowiecka Przełęcz. 3:45 h, ↓ 3 h
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  3. Informacja na tablicy zamontowanej przy drodze