Bogon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogon (od ang. bogus – zmyślony, fałszywy) – nieformalna nazwa pakietu o takim adresie źródłowym, który nie powinien istnieć w danej sieci. Przestrzeń adresowa, z której nie powinien przychodzić żaden ruch nazywamy adresową przestrzenią bogonową.

Podział[edytuj | edytuj kod]

W wielu opracowaniach dzieli się bogony na dwie grupy na podstawie adresu źródłowego. Do pierwszej zaliczają się pakiety pochodzące z adresów nieprzydzielonych jeszcze przez IANA lub odpowiedni RIR (np. RIPE). Druga grupa to tzw. pakiety z Marsa, ich adres źródłowy został przydzielony, ale ruch z tego adresu nie powinien pojawić się w danej sieci (np. prywatne adresy IP w samym Internecie)

Problemy[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ adresy z przestrzeni bogonowej były wielokrotnie wykorzystywane podczas spoofingu, część użytkowników i dostawców usług filtruje bogony. Niestety przestrzeń bogonowa zmienia się dynamicznie z powodu przydzielania i odbierania pul adresów IP. Gdy administratorzy blokujący bogony zapomną o regularnym odświeżaniu listy nieprzydzielonych adresów IP, może dojść do blokowania zwykłych użytkowników Internetu, którym przydzielono wcześniej nie używane adresy IP. Dość znanym przypadkiem takiego zablokowania było uruchomienie przestrzeni adresowej 83.0.0.0/8 przez TP S.A. w ramach usługi Neostrada - klienci TP S.A. mieli problemy z korzystaniem z wielu witryn zagranicznych instytucji finansowych. [potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]