Botniabanan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Botniabanan
Dane podstawowe
Zarządca

Trafikverket

Długość

190 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Prędkość maksymalna

250 km/h

Zdjęcie LK
Jeden ze 143 mostów na Botniabanan w Örnsköldsvik

Botniabanan - szybka linia kolejowa o długości 185 km w północnej Szwecji łącząca Angermanalven na północ od Kramfors z Umeå przez Örnsköldsvik. Przystosowana jest do prędkości 250 km/h, co czyni ją najszybszą linią kolejową w kraju.

Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 1999 roku, a inauguracja odbyła się 28 sierpnia 2010 (jednak od 2008 na linii odbywał się ruch towarowy na trasie Örnsköldsvik - Husum). Aby przeprowadzić linię, wybudowano 143 mosty oraz 16 tuneli o łącznej długości 25 km (najdłuższy z nich to Namntalltunneln o długości 6000 m pomiędzy Nyland a Bjästa). Budowa zrealizowana została przez Botniabanan AB, spółki należącej w 91% do państwa szwedzkiego, a 9% do regionalnych władz Kramfors, Örnsköldsvik, Nordmaling i Umeå. Koszt przedsięwzięcia wyniósł około 15 mld SEK.

Botniabanan ma konkurować z transportem drogowym przy trasie E4, która jest obecnie główną drogą przenoszącą ruch towarowy.

Ruch pasażerski odbywa się obecnie tylko na odcinku Umeå - Örnsköldsvik. Pod koniec modernizacji Ådalsbanan ruch rozpocznie się również na południe od Örnsköldsvik, ale nie wcześniej niż przed sierpniem 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]