Przejdź do zawartości

Brachynopus latus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brachynopus latus
Broun, 1881
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

łodzikowate

Plemię

Scaphisomatini

Rodzaj

Brachynopus

Gatunek

Brachynopus latus

Synonimy
  • Baeocera fulvicollis Broun, 1886

Brachynopus latusgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych, podrodziny łodzikowatych i plemienia Scaphisomatini.

Gatunek ten opisany został w 1881 roku przez Thomasa Brouna[1].

Chrząszcz o ciele długości od 1,55 do 2 mm, w zarysie owalnym i silnie zwężonym ku końcowi, o ubarwieniu czarnym ze zwykle ochrowymi: odnóżami, czułkami, wierzchołkiem pokryw i końcowymi segmentami odwłoka, a czasami z rozjaśnionym przedpleczem i spodem ciała. Aparat gębowy cechują szersze niż dłuższe żuwki zewnętrzne oraz silnie zakrzywione ostatnie człony głaszczków wargowych, osadzone wierzchołkowo na członach przedostatnich. Podszczękowa powierzchnia głowy zaopatrzona jest w dołkowane kanaliki, a gularna pozbawiona jest poprzecznej grupki porów. Przedplecze ma tylne kąty nie dochodzące do szwów anapleuralnych. Panewki bioder przednich odnóży mają oszczecinione przednie krawędzie. Szerokość ukrytej pod pokrywami tarczki wynosi ⅓ szerokości wierzchu skrzydłotułowia. Na pokrywach występują silne punkty, natomiast brak rzędów nasadowych i kolców przyszwowych. Podgięcia pokryw są szerokie. Linie biodrowe za środkową parą odnóży są asymetrycznie łukowato wygięte. Zapiersie (metawentryt) jest zlane z episternitami zatułowia. Tylna para skrzydeł jest co najwyżej szczątkowa. W odnóżach przedniej i środkowej pary golenie są pozbawione kolców nasadowych. U samca edeagus ma w woreczku wewnętrznym trzyczęściowy skleryt[1].

Owad endemiczny dla Nowej Zelandii, znany z północnej części Wyspy Północnej oraz Wysp Trzech Króli. Żeruje na podstawczakach z takich rodzajów jak Agrocybe, Aseroe, Coltricia, Ganoderma, Phanerochaete, Phellinus, Schizopora, Scytinostroma i Stereum oraz śluzowcach z rodzajów Arcyria i Stemonitis[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Ivan Löbl, Richard A.B. Leschen, Scaphidiinae (Insecta: Coleoptera: Staphylinidae), „Fauna of New Zealand”, 48, Lincoln, Canterbury, New Zealand: Manaaki Whenua Press, 2003, ISBN 0-478-09353-5.