Bractwo Bang Bang (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bractwo Bang Bang
The Bang Bang Club
Gatunek

biograficzny

Data premiery

15 września 2010

Kraj produkcji

Kanada
Południowa Afryka

Czas trwania

106 minut

Reżyseria

Steven Silver

Scenariusz

Steven Silver

Główne role

Taylor Kitsch
Ryan Phillippe
Frank Rautenbach
Neels Van Jaarsveld
Malin Åkerman
Patrick Lyster
Russel Savadier

Muzyka

Philip Miller

Zdjęcia

Miroslaw Baszak

Dystrybucja

Paramount Pictures

Strona internetowa

Bractwo Bang Bang (ang. The Bang Bang Club) – kanadyjsko-południowoafrykański film biograficzny z 2010 roku oparty na scenariuszu i reżyserii Stevena Silvera. Wyprodukowany przez Paramount Pictures. Film oparty jest na faktach.

Światowa premiera filmu miała miejsce 15 września 2010 roku podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto[1]. Premiera filmu odbyła się w Kanadzie 6 maja 2011 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W latach 1990-1994 czterech fotografów z RPA: Ken Oosterbroek (Frank Rautenbach), Greg Marinovich (Ryan Phillippe), Kevin Carter (Taylor Kitsch) i João Silva (Neels Van Jaarsveld) tworzy Bang Bang Club. Utrwalają oni na zdjęciach sceny walk rozgrywających się na ulicach w momencie upadku apartheidu.

Marinovich i Carter otrzymali nagrody Pulitzera. Pierwszy w 1991 za zdjęcia ukazujące zabicie Lindsaye Tshabalala w 1990 roku (ta scena jest w filmie), drugi w 1994 za fotografię (z 1993 roku) sępa obserwującego głodujące dziecko w południowym Sudanie.

Wszyscy członkowie Bang Bang Club zapłacili wysoką cenę za odwagę i poświęcenie. 18 kwietnia 1994 roku podczas walk w Thokozie na przedmieściach Johannesburga, Oosterbroek zginął, a Marinovich został ciężko ranny. W lipcu tego samego roku Carter popełnił samobójstwo. Silva w 2010 roku, półtora miesiąca po premierze filmu, wszedł na minę w prowincji Kandahar, w Afganistanie podczas patrolu z żołnierzami amerykańskimi i stracił obie nogi poniżej kolan.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TIFF: The Bang-Bang Club. [dostęp 2013-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-26)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]