Breakfast Club

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Breakfast Club
Rok założenia 1979
Rok rozwiązania 1988
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek dance-pop
Wydawnictwo muzyczne Ze Records
MCA Records
Skład
Dan Gilroy
Ed Gilroy
Angie Smit
Gary Burke
Stephen Bray
Paul Kauk
Byli członkowie
Randy Jackson
Madonna

Breakfast Club był amerykańskim zespołem dance-pop. Ich największym przebojem był utwór "Right On Track,"[1] który doszedł do 7 miejsca amerykańskiej listy przebojów (U.S. pop charts).

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w Nowym Jorku w 1979 przez Madonnę i jej ówczesnego chłopaka Dana Gilroya[2]. Jego skład ulegał częstym zmianom. We wczesnych latach 80. tworzyli go: Madonna (perkusja), Angie Smit grająca na gitarze basowej oraz bracia Dan i Ed Gilroy, grający na gitarach. Dan również był wokalistą zespołu.

Marząca o karierze wokalnej Madonna opuściła wkrótce zespół i założyła grupę Emmy. W połowie lat 80. Breakfast Club składał się z braci Gilroy (na gitarze grał wyłącznie Ed, natomiast Dan skupił się wyłącznie na wokalu), Gary'ego Burke grającego na basie, Paula Kauka na syntetatorze i Stephena Braya na perkusji. Stephen Bray i Burke wcześniej grali w zespole Madonny Emmy.

Breakfast Club podpisał kontrakt z Ze Records które wypuściło w 1987 ich tytułowy album The Breakfast Club. Znalazł się on na amerykańskich listach przebojów Top 40 z utworem "Right On Track". W późniejszym czasie do zespołu dołączył Randy Jackson (gitara basowa) i E. Doctor Smith (perkusja).

Zespół pracował nad drugim albumem, który ostatecznie został nagrany ale nigdy go nie wydano. Ostatnim singlem Breakfast Club był cover utworu "Drive My Car" z filmu License to Drive zespołu The Beatles. Wkrótce po tym zespół rozpadł się.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

  1. 1987 - The Breakfast Club

Single[edytuj | edytuj kod]

  1. 1987 - "Kiss and Tell" (#48 U.S.)
  2. 1987 - "Never Be the Same" (#91 UK)
  3. 1987 - "Right on Track" (#7 U.S., #54 UK)
  4. 1988 - "Rico Mambo"
  5. 1988 - "Expressway to Your Heart"
  6. 1988 - "Drive My Car"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Breakfast Club - Right On Track
  2. Madonna | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).