Budować dom na skale. Rekolekcje dla narzeczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Budować dom na skale. Rekolekcje dla narzeczonych – rekolekcje wygłoszone przez bpa Karola Wojtyłę w kościele św. Anny w Krakowie w dniach 19-21 grudnia 1960 roku.

Publikację rekolekcji przygotowano na podstawie tekstu z Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Rekolekcje dla narzeczonych Karola Wojtyły zredagował i opracował ks. Andrzej Dobrzyński, słowo wstępne napisał ks. Władysław Gasidło.

Pierwsze wydanie ukazało się w 2012 roku nakładem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacji Jana Pawła II – Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. W wydaniu drugim z 2014 roku uzupełniono publikację o część zatytułowaną Oblubieńczy sakrament[1]. Ukazała się także edycja włoskojęzyczna rekolekcji.

Treść[edytuj | edytuj kod]

 • Nauka I, Ślubować prawdę przed Bogiem
  • Nauka Wojtyły opatrzona została podtytułami naniesionymi podczas opracowywania rekolekcji[2]: I Religijny charakter przysięgi małżeńskiej, II Ślub złożony przed Bogiem, III Szafarze małżeństwa i jego świadkowie, IV Wyprosić łaskę na całe życie
 • Nauka II, Twórcza miłość i wierność do końca
  • Podtytuły: I Zaufanie owocem wiernej miłości, II Nierozerwalność małżeństwa, III Wzajemność i wspólne dobro małżonków.
 • Nauka III, Uczciwość małżeńska
  • Podtytuły: I Cele małżeństwa, II Pożycie małżeńskie i potomstwo, III Jedność duchowa i cielesna, IV Odpowiedzialność za małżeństwo i rodzinę, V Sakrament ofiarnej miłości

Karol Wojtyła w rekolekcjach dla narzeczonych wypowiada się m.in. w kwestii seksualności:

Pożądliwość ciała sama w sobie nie jest jeszcze żadnym wynaturzeniem. Jest prostą konsekwencją popędu naturalnego, popędu płciowego, w który rodzaj ludzki został wyposażony przez Stwórcę dla wielkich celów, dla utrzymania mianowicie egzystencji tego rodzaju. A zatem, kiedy słyszymy o pożądaniu cielesnym czy nawet pożądliwości ciała i o jej zaspokajaniu, to niech się nam to nie kojarzy zaraz z czymś ujemnym moralnie, z jakimś grzechem, z czymś moralnie złym. Niemniej to zaspokojenie pożądliwości ciała nie jest samodzielnym celem małżeństwa i nie jest pierwszym celem małżeństwa[3].

Samo małżeństwo natomiast Autor porównuje do kapłaństwa:

Moi drodzy, to małżeństwo, ten sakrament, który macie przyjąć, ma w sobie coś kapłańskiego. To jest jak gdyby kapłaństwo życia rodzinnego, kapłaństwo ludzkiej miłości, kapłaństwo ludzkiego losu, kapłaństwo rodzenia i wychowania dzieci[4].

Publikacja stanowi jeden z podstawowych i najpełniejszych tekstów Karola Wojtyły dotyczących istoty małżeństwa[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. K. Wojtyła, Budować dom na skale. Rekolekcje dla narzeczonych, Rzym-Kraków 2014, s. 61-74.
 2. K. Wojtyła, Budować dom na skale. Rekolekcje dla narzeczonych, Rzym-Kraków 2012, s. 6.
 3. K. Wojtyła, Budować dom na skale. Rekolekcje dla narzeczonych, Rzym-Kraków 2012, s. 50.
 4. K. Wojtyła, Budować dom na skale. Rekolekcje dla narzeczonych, Rzym-Kraków 2012, s. 58.
 5. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie