Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatoweprzedsiębiorstwo istniejące w latach 1950–1972, powołane zarządzeniem Ministerstw: Budownictwa oraz Administracji Publicznej, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego[1][2]. Zarządzanie powstało w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.

Powołanie Przedsiębiorstwa pozostawało w ścisłym związku z dekretem z 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych[3].

Przedsiębiorstwo zorganizowane zostało w każdym powiecie.

Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawował Minister Budownictwa przy pomocy przedsiębiorstwa państwowego Dyrekcja Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych oraz Wojewódzkiego Delegata Ministra Budownictwa.

Powołanie wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Prezydium Rządu z 1951 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych powołano wojewódzkie zarządy, które sprawowały koordynację, nadzór, kontrolę i ogólne kierownictwo na przedsiębiorstwami[4]. Powołanie wojewódzkiego zarządu pozostawało w związku z dekretem z 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych i podporządkowania ich radom narodowym[5][2].

Przedmiot działania przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa było:

  • zaspakajanie potrzeb w zakresie wykonawstwa inwestycji budowlanych o zasięgu lokalnym ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego, bądź w formie bezpośredniego prowadzenia robót budowlanych, bądź też w drodze organizowania wykonawstwa, przeprowadzanego przez osoby trzecie w trybie określonym szczegółowo w statucie;
  • wykonywanie innych robót w zakresie budownictwa o zasięgu lokalnym w miarę potrzeb terytorialnych;
  • organizowanie pomocniczej produkcji materiałów i elementów budowlanych dla potrzeb lokalnych.

Władze przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Organem zarządzającym przedsiębiorstwa była dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Dyrekcję Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych na wniosek starosty powiatowego. Składała się z kierownika przedsiębiorstwa, reprezentującego dyrekcję samodzielnie oraz z podległego mu kierownika finansowego.

Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez przedsiębiorstwo, wymagane było współdziałanie:

  • dwóch członków dyrekcji łącznie,
  • jednego członka dyrekcji łącznie z osobą wyznaczoną do ich zastępowania.

Zasady działalności przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo prowadziło działalność w ramach rocznych planów produkcyjnych i finansowych. Przedsiębiorstwo obejmowało swoim planem produkcyjnym roboty przewidziane w planie inwestycyjnym, które nie były objęte planami produkcyjnymi innych przedsiębiorstw państwowych.

Przedsiębiorstwo kierowało się w swej działalności instrukcjami i dyspozycjami Dyrekcji Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych, normującymi działalność Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych w zakresie ich organizacyjnej struktury, metod działalności technicznej, sporządzania planów finansowo-gospodarczych, sprawozdawczości, inwestycji własnych przedsiębiorstw oraz normatywów środków obrotowych.

Kontrola przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Kontrola działalności przedsiębiorstwa przeprowadzona była przez Ministerstwo Budownictwa i dotyczyła w szczególności:

  • zgodności działania przedsiębiorstwa z planem finansowo-gospodarczym,
  • przestrzegania obowiązujących przepisów rachunkowych,
  • przestrzegania wytycznych i poleceń władz nadzorczych.

Zniesienie przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1972 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, ogłoszonych w Monitorze Polskim zlikwidowano Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministrów: Budownictwa oraz Administracji Publicznej z dnia 30 stycznia 1950 r. o utworzeniu państwowych przedsiębiorstw pod nazwą: „Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe” i o nadaniu im statutu. M.P. z 1950 r. nr 19, poz. 199
  2. a b Okólnik Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 22 stycznia 1951 r. w sprawie Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych. M.P. z 1951 r. nr 8, poz. 131.
  3. Dekret z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych. Dz.U. z 1947 r. nr 8, poz. 42.
  4. Uchwała nr 259 Prezydium Rządu z dnia 7 kwietnia 1951 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych. M.P. z 1951 r. nr 33, poz. 412.
  5. Dekret z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych. Dz.U. z 1950 r. nr 49, poz. 439.
  6. Uchwała nr 304 Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 1972 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, ogłoszonych w Monitorze Polskim. M.P. z 1972 r. nr 58, poz. 311.