Byzantinische Zeitschrift

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Byzantinische Zeitschrift
Państwo Niemcy
Rodzaj czasopisma Historia Bizancjum
Pierwsze wydanie 1892

Byzantinische Zeitschrift (w skrócie "BZ", "ByzZ") – znane w świecie nauki, pierwsze czasopismo bizantynologiczne. Ukazuje od 1892 roku w Monachium. Powstało z inicjatywy Karla Krumbachera, początkowo wydawane było w wydawnictwie B.G. Teubner.

Było zawieszane na czas I wojny światowej i podobnie w 1943 roku. Od 1950 ukazywało się w wydawnictwie CH Beck, a od 2008 wydaje je witryna de Gruyter. Redakcja mieści się w Instytucie Bizantynistyki, Neogrecystyki i Bizantyjskiej Historii Sztuki Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium.

Jest półrocznikiem podzielonym na trzy części: artykuły, recenzje, noty bibliograficzne i komunikaty. Od 1898 roku uzupełniane jest serią "Byzantinisches Archiv". Od 1994 osobno publikowane są zestawienia "Supplementum bibliographicum", które układał między innymi Robert Browning.

Obok takich czasopism jak Jahrbuch der Österreichischen Byzantinistik, Byzantinische Forschungen oraz Byzantinisch-Neugriechische Jahrbücher Byzantinische Zeitschrift jest zaliczane do najważniejszych periodyków naukowych z zakresu bizantynistyki w nauce niemieckojęzycznej.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]