CFU

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

CFU (z ang. colony forming unit, z niem. KBE= Koloniebildende Einheit (skrót KbE) – jednostka tworząca kolonię), jednostka określająca liczbę mikroorganizmów w materiale badanym przy zastosowaniu metody posiewu na/w pożywce, polegającej na możliwie równomiernym rozprowadzeniu próbki materiału na powierzchni lub w żelu pożywkowym, tak aby w idealnym przypadku wszystkie mikroorganizmy leżały samotnie i w oddaleniu od siebie, tworząc poprzez rozmnażanie każdorazowo jedną kolonię. CFU oznacza liczbę pojedynczych komórek, z których w wyniku podziałów powstaną kolonie komórek. Liczba kolonii jest w warunkach idealnych równa liczbie mikroorganizmów w próbce, co przez interpolację pozwala na określenie ich liczby w materiale badanym (np w roztworze), co ilustruje poniższy przykład:

Pobrano wodę do analizy mikrobiologicznej. Po 1000-krotnym jej rozcieńczeniu i wylaniu 0,1 ml na płytkę z pożywką stwierdzono, że w wyniku hodowli na płytce powstało 15 kolonii. Jakie było stężenie bakterii w badanej wodzie?
Odpowiedź: 15 kolonii odpowiada 15 komórkom w rozcieńczonym 1000-krotnie roztworze (wynika to z definicji CFU). Ponieważ na płytkę wylano 0,1 ml takiego roztworu, w 1 ml znajdowało się 150 komórek bakteryjnych. Uwzględniając rozcieńczenie, można stwierdzić, że stężenie bakterii w analizowanej wodzie wynosiło 150 000 komórek/ml..

Przez dobór warunków hodowli (rodzaj pożywki, temperatura, zawartość tlenu itp. ) można selektywnie kontrolować liczbę konkretnych mikroorganizmów z grupy o różnorodnych wymaganiach środowiskowych.

Stężenie komórek podaje się najczęściej w CFU na jednostkę objętości, przykładowo CFU/ml

Analogicznie do CFU, można zdefiniować także wskaźnik PFU (z ang. plaque forming unit – jednostka tworząca łysinkę), stosowany np. w przypadku bakteriofagów. Definicja i zastosowanie są tutaj podobne, z tym, że zamiast kolonii, tworzone są tzw. łysinki, czyli przejaśnienia w murawie bakteryjnej. Termin PFU, poza wirusami, może odnosić się także do komórek plazmatycznych w teście Jernego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.