Centymorgan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Centymorgan, w skrócie cM – jednostka miary, która była stosowana w genetyce do wyrażenia odległości pomiędzy loci położonymi na tym samym chromosomie.

1 centymorgan (1 cM) to taka odległość pomiędzy dwoma loci, że szansa na ich rozdzielenie w procesie rekombinacji genetycznej w ciągu jednego pokolenia (podczas jednorazowego wydarzenia, np. crossing-over) wynosi 1%[1]. Jednostka macierzysta – morgan – nie jest używana.

Centymorgany nie odzwierciedlają bezwzględnej odległości pomiędzy loci, ponieważ częstość rekombinacji jest różna w różnych rejonach chromosomów, na różnych chromosomach oraz w różnych organizmach. Stąd jednostka nie może być użyta do porównania bezwzględnej odległości pomiędzy loci nawet w tym samym organizmie. Ogólnie szansa na rekombinację pomiędzy danymi loci rośnie wraz z ich odległością od siebie.

Synonimem centymorgana jest jednostka mapowa. Jednostka mapowa została nazwana centymorganem przez Alfreda H. Sturtevanta, ku pamięci jego nauczyciela Thomasa Hunta Morgana.

Przypisy

  1. Matthew P. Scott, Paul T. Matsudaira, Harvey F. Lodish, James E. Darnell, Lawrence Zipursky, Chris Kaiser, Arnold Berk, Monty Krieger: Molecular cell biology. New York: W.H. Freeman and Co., 2004. ISBN 0-7167-4366-3.