Centymorgan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Centymorgan, w skrócie cM – jednostka miary, która była stosowana w genetyce do wyrażenia odległości pomiędzy loci położonymi na tym samym chromosomie.

1 centymorgan (1 cM) to taka odległość pomiędzy dwoma loci, że szansa na ich rozdzielenie w procesie rekombinacji genetycznej w ciągu jednego pokolenia (podczas jednorazowego wydarzenia, np. crossing-over) wynosi 1%[1]. Jednostka macierzysta – morgan – nie jest używana.

Centymorgany nie odzwierciedlają bezwzględnej odległości pomiędzy loci, ponieważ częstość rekombinacji jest różna w różnych rejonach chromosomów, na różnych chromosomach oraz w różnych organizmach. Stąd jednostka nie może być użyta do porównania bezwzględnej odległości pomiędzy loci nawet w tym samym organizmie. Ogólnie szansa na rekombinację pomiędzy danymi loci rośnie wraz z ich odległością od siebie.

Synonimem centymorgana jest jednostka mapowa. Jednostka mapowa została nazwana centymorganem przez Alfreda H. Sturtevanta, ku pamięci jego nauczyciela Thomasa Hunta Morgana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matthew P. Scott, Paul T. Matsudaira, Harvey F. Lodish, James E. Darnell, Lawrence Zipursky, Chris Kaiser, Arnold Berk, Monty Krieger: Molecular cell biology. New York: W.H. Freeman and Co., 2004. ISBN 0-7167-4366-3.