Przejdź do zawartości

Cerkiew św. Michała Archanioła we Fričce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Henryk Bielamowicz (dyskusja | edycje) o 16:47, 22 wrz 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Cerkiew św. Michała Archanioła
Chrám svätého Michala archanjela
cerkiew filialna
Ilustracja
Państwo

 Słowacja

Kraj

 preszowski

Miejscowość

Frička

Wyznanie

greckokatolickie

Kościół

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowackiego

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa konturowa kraju preszowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Frička, cerkiew”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Frička, cerkiew”
Ziemia49°24′06,0″N 21°05′16,0″E/49,401667 21,087778

Cerkiew św. Michała Archanioła – zabytkowa, drewniana cerkiew greckokatolicka we wsi Frička w powiecie bardejowskim na Słowacji.

Drewniana, pochodzi z XVIII w. Restaurowana w latach 1929-1930 oraz 1933 (przebudowa dachów), odnawiana w 1957 i 1971 r. Trójdzielna. Nawa i prezbiterium konstrukcji zrębowej, pierwotnie nakryte namiotowymi kopułami, obecnie wspólnym dachem dwuspadowym, we wnętrzu przekryte stropami z rodzajem faset, utworzonych ze zrębowych uskoków dawnych kopuł. Na kalenicy niewielka wieżyczka, wyznaczająca koniec nawy, na końcu kalenicy nad prezbiterium kuty krzyż. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej o mocno pochylonych ścianach z ozdobną izbicą, słupy nośne ujmują babiniec nakryty belkowanym stropem, nakryta baniastym hełmem z pozorną latarnią. Ściany pobite gontem.

Wyposażenie wnętrza niejednolite. Część ikonostasu pochodzi z roku 1830, ikona Pokrowa z końca XVIII w., niektóre obrazy są jednak dużo młodsze i pochodzą z końca XIX w. Ołtarz datowany na rok 1716. Polichromia wnętrza, autorstwa J. Wagnera z Preszowa, pochodzi z 1933 r.

Otoczona drewnianym ogrodzeniem, zaliczana do starszego wariantu północno-zachodniego typu cerkwi łemkowskich.

Przypisy

Bibliografia

  • Brykowski Ryszard: Łemkowska drewniana architektura cerkiewna w Polsce, na Słowacji i Rusi Zakarpackiej, Zakład narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, Wrocław 1986, ISBN 83-04-01989-2, s. 144.