Przejdź do zawartości

Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Szawlach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”
cerkiew cmentarna
Ilustracja
Fundament rozebranej kaplicy (2018)
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Szawle

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

Świętych Piotra i Pawła w Szawlach

Wezwanie

Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”

brak współrzędnych

Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”cerkiew prawosławna w Szawlach, wzniesiona w 1878, zdewastowana po 1961 i ostatecznie rozebrana w 2007.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w obrębie cmentarza w Szawlach w 1878 w związku ze wzrostem liczby prawosławnych mieszkańców miasta (w Szawlach istniała już cerkiew Świętych Piotra i Pawła). W 1893, ze składek ofiarodawców z całego Imperium Rosyjskiego, obok niej została wzniesiona również dzwonnica (wśród ofiarodawców był m.in. św. Jan z Kronsztadu).

Po zburzeniu na polecenie władz samorządowych cerkwi Świętych Piotra i Pawła cerkiew cmentarna była przez dwa lata, do wzniesienia w 1938 nowej cerkwi pod tym samym wezwaniem, jedyną czynną świątynią prawosławną dla liczącej ponad 1200 osób społeczności rosyjskiej zamieszkującej miasto. Również po 1941, kiedy wojska niemieckie zamieniły cerkiew Świętych Piotra i Pawła na magazyn, cerkiew cmentarna pozostawała czynna. Została zamknięta w 1961 na polecenie władz radzieckich, które uznały działanie dwóch cerkwi w Szawlach za zbyteczne. Parafii pozwolono wynieść z obiektu jedynie ikonostas, pozostała część wyposażenia nadal znajdowała się w zapieczętowanym budynku. Opuszczona cerkiew została całkowicie zdewastowana, a w 1988 podpalona przez nieznanych sprawców. W 2007 została rozebrana, pozostał jedynie jej fundament[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • G. Szlewis, Православные храмы Литвы, Свято-Духов Монастыр, Vilnius 2006, ISBN 9986-559-62-6.