Przejdź do zawartości

Naprzód, Indie!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chak de India)
Naprzód, Indie!
Chak De! India / चक दे इन्डिया
Gatunek

dramat
akcja

Rok produkcji

2007

Data premiery

10 sierpnia 2007

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi
angielski

Czas trwania

148 min

Reżyseria

Shimit Amin

Scenariusz

Jaideep Sahni

Główne role

Shahrukh Khan
Vidya Malvade
Sagarika Ghatge

Muzyka

Salim Merchant
Sulaiman Merchant

Zdjęcia

Vishal Sinha

Produkcja

Aditya Chopra
Yash Chopra

Dystrybucja

Yash Raj Films

Strona internetowa

Naprzód, Indie! (hindi: चक दे इन्डिया / Chak De! India, urdu: چک دے انڈیا, ang.: Bottoms Up India lub Come On India lub A Winner All The Way) – indyjski dramat sportowy z 2007 roku w reżyserii Shimita Amina z Shah Rukh Khanem w roli głównej.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Kapitan indyjskiej reprezentacji w hokeju na trawie, Kabir Khan, zostaje oskarżony po przegranym meczu z Pakistanem o zdradę (jest muzułmaninem). Osądzony przez media, odsunięty przez władze sportowe opuszcza dom z "etykietką" zdrajcy. Po 7 latach wraca podejmując się trenowania i prowadzenia żeńskiej reprezentacji Indii w hokeju na trawie na Mistrzostwach Świata.

Problematyka

[edytuj | edytuj kod]

Jest to typowy dramat „sportowy" ale ma wiele wartościowych i prawdziwych odniesień do różnych sytuacji i problemów, panujących w Indiach. Pokazuje m.in. wzajemne odnoszenie się do siebie Indii i Pakistanu, hinduistów i muzułmanów w Indiach (dramat niesprawiedliwie oskarżonego Kabir Khana), podziały na języki, stany, narodowości, regionalizmy, a nawet wygląd (skośnookie hokeistki z odległych rejonów Indii są we własnym kraju brane za Chinki bądź Nepalki).

Najważniejszym i najmocniej zaznaczonym problemem w filmie jest sytuacja kobiet w Indiach: widzi się je tylko w roli matek i żon - powinny sprzątać, gotować, zajmować się dziećmi i domem a nie sportem. Indyjskie hokeistki, a szerzej indyjskie sportsmenki, muszą przezwyciężać mnóstwo przeszkód aby uprawiać jakikolwiek sport bądź kontynuować jego uprawianie już po wyjściu za mąż. W roli dziewczyn, członków reprezentacji zagrały aktorki ale i prawdziwe hokeistki. Producenci w czasie castingu stwierdzili, że większość indyjskich kobiet nie tylko nie uprawia żadnego sportu, ale wręcz nigdy nie biegało. W Indiach znakomicie zrozumiano przesłanie filmu sportowe i szersze - społeczne.

Geneza filmu

[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta Naprzód, Indie!, Jaidep Sahni, zdziwił się maleńką (niewspółmiernie do odniesionego sukcesu) wzmianką w prasie o wygraniu przez żeńską reprezentację Indii w hokeju Igrzysk Wspólnoty Narodów w Manchesterze w 2002 r. Wydało mu się to niesprawiedliwe i tak zrodził się pomysł na fabułę filmu.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Piosenki - Soundtrack

[edytuj | edytuj kod]

Słowa do wszystkich utworów: Jaideep Sahni (autor scenariusza) muzyka Salim Merchant i Sulaimaan Merchant,

  1. "Chak De! India"
  2. "Badal Pe Paon Hain"
  3. "Ek Hockey Doonggi Rakh Ke"
  4. "Bad Bad Girls"
  5. "Maula Mere Le Le Meri Jaan"
  6. "Hockey Remix"
  7. "Sattar Minute"

Soundtrack został wydany na oddzielnej płycie CD

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]