Chthonius diophthalmus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chthonius diophthalmus
Daday, 1888
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

zaleszczotki

Podrząd

Epiocheirata

Nadrodzina

Chthonioidea

Rodzina

Chthoniidae

Podrodzina

Chthoniinae

Plemię

Chthoniini

Rodzaj

Chthonius

Podrodzaj

Chthonius s.str.

Gatunek

Chthonius diophthalmus

Synonimy
  • Chthonius (Chthonius) orthodactylus gracilis Beier, 1935

Chthonius diophthalmusgatunek zaleszczotka z rodziny Chthoniidae. Endemit środkowej i wschodniej części Europy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1888 roku przez Jenö von Dadaya. Jako miejsce typowe wskazano Mehádię w Rumunii. W 1939 roku Max Beier zsynonimizował z nim podgatunek Chthonius orthodactylus gracilis, opisany przez siebie w 1935 roku z Sinaii w Rumunii[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zaleszczotek ten ma cztery szczecinki na tylnej krawędzi karapaksu. Nogogłaszczki zaopatrzone są w szczypce pozbawione ujść gruczołów jadowych. Palce tychże szczypiec są mniej więcej proste, a palec nieruchomy jest tylko nieco dłuższy od ruchomego. Zęby na palcach tychże szczypiec są duże i w większości wyraźnie od siebie oddzielone; odległość między zębami na środkowej części palca nieruchomego jest większa od szerokości tychże zębów mierzonej u ich podstawy. Uzębienie palca ruchomego jest pełne, chociaż jego zęby są spłaszczone. Palec ruchomy nie jest u nasady zaopatrzony w wewnętrzną apodemę wzmacniającą. W widoku bocznym dłoń jest nabrzmiała z wyraźnie zaokrągloną stroną grzbietową. Spośród bioder odnóży krocznych te drugiej i trzeciej pary wyposażone są w kolce biodrowe. Odnóża kroczne pierwszej i drugiej pary mają jednoczłonowe stopy, natomiast odnóża kroczne pary trzeciej i czwartej mają stopy dwuczłonowe[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek europejski, znany jest z Niemiec, Czech, Ukrainy, Rumunii i Grecji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mark Harvey: Chthonius (Chthonius) diophthalmus Daday, 1888. [w:] Western Australian Museum Field Guide and Catalogues. Pseudoscorpions of the World [on-line]. Government of Western Australia. [dostęp 2021-02-16].
  2. Jana Christophoryová, Frantisek Stahlavsky, Peter Fedor. An updated identification key to the pseudoscorpions (Arachnida: Pseudoscorpiones) of the Czech Republic and Slovakia. „Zootaxa”. 2876, s. 35-48, 2011. DOI: 10.11646/zootaxa.2876.1.4.