Cisco Discovery Protocol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CDP (ang. Cisco Discovery Protocol) jest to protokół dający dostęp do podsumowania konfiguracji innych bezpośrednio połączonych routerów lub przełączników.

CDP znajduje się w warstwie 2 - łącza danych w modelu OSI.

CDP to protokół zastrzeżony przez Cisco, jest więc używany tylko w urządzeniach tego producenta (oraz producentów posiadających odpowiednią licencję), wykorzystując protokół SNAP (ang. Subnetwork Access Protocol).

Umożliwia on utworzenie podstawowego obrazu najbliższego sąsiedztwa w sieci. Działanie protokołu CDP nie zależy od używanych mediów i protokołów. Ten protokół służy tylko do wykrywania urządzeń sieciowych znajdujących się w sąsiedztwie. Umożliwia on wyświetlenie informacji o bezpośrednio połączonych urządzeniach sąsiadujących z urządzeniem, z którego korzystamy (typy dołączonych urządzeń, interfejsy routera, do których są one dołączone, interfejsy używane do nawiązywania połączeń oraz numery modeli urządzeń). Jest elementem systemu operacyjnego Cisco IOS.

Działanie CDP[edytuj | edytuj kod]

  • Po włączeniu urządzenia Cisco CDP jest domyślnie aktywny.
  • Każde urządzenie, na którym skonfigurowano protokół CDP, cyklicznie wysyła komunikaty nazywane ogłoszeniami.
  • Każde urządzenie ogłasza co najmniej jeden adres, na którym może odbierać komunikaty protokołu SNMP (Simple Network Management Protocol). Ogłoszenia te zawierają również informacje o czasie życia lub czasie przetrzymywania, przez jaki urządzenia odbierające powinny pamiętać informacje protokołu CDP, zanim zostaną one usunięte.
  • Każde urządzenie nasłuchuje także cyklicznych komunikatów CDP wysyłanych przez inne urządzenia w celu zebrania informacji o nich.
  • Dzięki temu CDP pozwala zobaczyć sąsiadujące urządzenia firmy Cisco.

Przykłady poleceń w systemie IOS dotyczących ustawień protokołu CDP:

  • Aby wyświetlić uaktualnione informacje uzyskane przez urządzenie lokalne (w tym wypadku urządzenie o nazwie Router) za pomocą protokołu CDP, należy użyć polecenia:

Router> show cdp neighbors

Najnowszą wersją protokołu CDP jest wersja 2 (CDPv2). Wersja ta jest obsługiwana w systemie Cisco IOS w wersji 12.0(3)T lub nowszej. Protokół CDP w wersji 1 (CDPv1) jest włączony domyślnie w systemach Cisco IOS w wersjach od 10.3 do 12.0(3)T.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]