Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarzysko kurhanowe
w Piórkowie
Födersdorfer Forst
Obiekt zabytkowy nr rej. (19 OB.) c-145 z dnia 12.09.1990
Ilustracja
Tablica informacyjna przy cmentarzysku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Piórkowo k. Braniewa

Typ cmentarza

kurhany

Położenie na mapie gminy Płoskinia
Mapa konturowa gminy Płoskinia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie”
Ziemia54°14′40,7″N 19°51′14,6″E/54,244639 19,854056

Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie – wielokulturowe cmentarzysko zbudowane pod koniec epoki brązu przez ludność mazursko-warmińskiej grupy kultury łużyckiej, położone w powiecie braniewskim, w gminie Płoskinia.

Położenie i stan zachowania kurhanów[edytuj | edytuj kod]

Cmentarzysko kurhanowe położone jest ok. 3 km od miejscowości Piórkowo na terenie kompleksu leśnego, w pobliżu wysokiego brzegu rzeki Pasłęki, która tworzy tu od 1916 roku przez sztuczne spiętrzenie Jezioro Pierzchalskie. Kurhany, tworzące kompleks cmentarzyska, rozproszone są wzdłuż drogi leśnej. Pojedyncze obiekty usytuowane są w sposób nieregularny i nie tworzą wyraźnego zarysu cmentarzyska. Współcześnie wytyczona jest tu ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Zaporowo[1]. Mimo położenia na terenie kompleksu leśnego kurhany są doskonale widoczne i czytelne w przestrzeni.

Pozostawiony przez archeologów wygląd pobadawczej ekspozycji otwartych kurhanów prezentuje poszczególne rodzaje konstrukcji, jakie znajdowały się pod usypanymi kopcami, w tym m.in. skrzynię kamienną (zdj. nr 4 i 5), która pierwotnie zawierała popielnice. Ponadto jeden z kurhanów został pozostawiony w sposób obrazujący metodykę badawczą tego typu obiektów z zachowanym krzyżowym świadkiem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarzysko zostało odkryte w 1828 roku. Kompleks cmentarzyska liczył wówczas 26 kurhanów, z czego 11 opisano jako duże. Pierwsze badania na cmentarzysku przeprowadzono w roku 1870. Następne badania, w latach 1904–1906, przeprowadził niemiecki archeolog Adalbert Bezzenberger (1851–1922). Badaniom poddano wówczas pięć kurhanów. Kolejne prace archeologiczne przeprowadzono tu dopiero w latach 1980–1987. Badania prowadził dr Adam Waluś (ur. 1949) z archeologami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 10 kolejnych kurhanów.

Zarówno badania z początku XX wieku, jak i te z lat 80. odtworzyły konstrukcje poszczególnych obiektów i opisały ciałopalny, popielnicowy (tj. w urnach) obrzęd grzebania zmarłych. Na podstawie sposobu umieszczania popielnic w kurhanach wyodrębniono starsze pochówki, które umieszczone zostały w niewielkich kamiennych skrzyniach oraz różnego rodzaju obudowach i obstawach kamiennych. Natomiast pochówki późniejsze polegały na umieszczaniu popielnic na prostokątnych brukach. Znaleziono również pojedyncze pochówki bezpopielnicowe. Na uwagę zasługuje konstrukcja kamienna kurhanu VIII związana z symboliką solarno-lunarną mającą ścisły związek z obrządkiem pogrzebowym ludności kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Wśród zabytków pozyskanych w trakcie prac badawczych znajdują się między innymi urny z prochami ludzkimi, w tym popielnica typu twarzowego, prymitywne narzędzia, naczynia oraz broń. Materiały zabytkowe pozyskane w trakcie badań znajdują się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego[2]. Kurhany są pozostawione w stanie otwartym.

12 września 1990 cmentarz został wpisany do rejestru zabytków[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obiekty edukacyjne - Nadleśnictwo Zaporowo - Lasy Państwowe [online], www.zaporowo.olsztyn.lasy.gov.pl [dostęp 2020-03-22].
  2. Opis z tablicy informacyjnej przy cmentarzysku
  3. WUOZ Olsztyn - Rejestr zabytków archeologicznych [online], www.bip.wuoz.olsztyn.pl [dostęp 2020-03-22].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

1
2
3
4
5