Coloburiscoides munionga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coloburiscoides munionga
(Tillyard, 1933)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

jętki

Podrząd

Setisura

Rodzina

Coloburiscidae

Rodzaj

Coloburiscoides

Gatunek

Coloburiscoides munionga

Synonimy

Coloburiscus munionga Tillyard, 1933

Coloburiscoides munionga – gatunek jętki z podrzędu Setisura i rodziny Coloburiscidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1933 roku przez Roberta Johna Tillyarda jako Coloburiscus munionga[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Imagines wyróżniają się w obrębie rodzaju zielonkawoszarym rejon pterostigmalnym przestrzeniami kostalnych i subkostalnych przednich skrzydeł[1].

Subimagines posiadają przednie skrzydła ze wzorem w barwach szarej i wodnistobiałej oraz z dużym poprzecznym polem na rozwidleniu żyłki medialnej i analnej[1].

Dojrzałe nimfy poniżej 17 mm długie, ubarwione ciemnobrązowo z niewyraźnym pasem przez środek ciała, brązowymi tergitami odwłoka, sternitami 1 i 2 białymi, a pozostałymi rudobrązowymi. Wszystkie pary odnóży o goleniach ciemnobrązowo przepasanych u nasady i wierzchołka. Mezalna krawędź ud przednich z 12-15, a środkowych z 27-35 kolcami. Tergity odwłoka od VI do VIII z mniej niż 20 kolcami na tylnej krawędzi, IX z wyrostkami bocznymi 1,3 do 2 razy tak długimi jak X, a X bez kolców[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Jętka ta zasiedla głównie strumienie na pogórzu, na wysokości poniżej 700 m n.p.m., jednak w obrębie Parku Narodowego Kościuszki spotykana jest na większych wysokościach[2].

Na Eucumbene jaja składane są w styczniu. Larwy z Eucumbene i Spencer's Creek lęgły się w laboratorium po dwóch tygodniach. Pojaw nimf następuje między wrześniem a marcem, a postaci dorosłych między późnym październikiem a późnym lutym[3].

Subimagines pojawiają się zawsze bezpośrednio z powierzchni wody i przeobrażają najbliższego wieczora. Dorosłe samce w czasie ostatnich promieni słońca tworzą roje na wysokości 2 do 5 m nad strumieniami. Rojenie trwa jeszcze przez jakiś czas w ciemnościach[3].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny dla południowego wschodu Australii, najszerzej rozprzestrzeniony ze wszystkich przedstawicieli rodzaju[2]. Wykazany z Nowej Południowej Walii (m.in. Digger's Creek, Spencer's Creek, Perisher Creek[1], Eucumbene[3]) i Wiktorii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d E. F. Riek. Revision of the Australian Mayflies (Ephemeroptera). 1. Subfamily Siphlonurinae. „Australian Journal of Zoology”. 3 (2), 1995. DOI: 10.1071/ZO9550266. 
  2. a b c d P. Suter, J. Webb, D. Rowe. Key to the mature nymphs of Coloburiscoides (Lestage) (Ephemeroptera: Coloburiscidae). „Museum Victoria Science Reports”. 14, s. 1-24, 2009. 
  3. a b c Ian C. Campbell. Life Histories of some Australian Siphlonurid and Oligoneuriid Mayflies (Insecta : Ephemeroptera). „Aust. J. Mar. Freshw. Res”. 37, s. 261-88, 1986.