Commando Squad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Commando Squad
Gatunek film akcji
Rok produkcji 1987
Data premiery Ziemia czerwiec 1987 r.
Kraj produkcji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 90 minut
Reżyseria Fred Olen Ray
Scenariusz Michael Sonye
Główne role Brian Thompson,
Kathy Shower
Muzyka David A. Jackson,
Anthony Riparetti (w czołówce jako Tony Riparetti),
Steve LeGassick,
James Saad
Zdjęcia Gary Graver
Scenografia Corey Kaplan
Montaż Kimberly Domínguez,
Kathie Weaver
Produkcja Alan Amiel
Wytwórnia Trans World Entertainment
Dystrybucja Imperial Entertainment (polski dystrybutor VHS)

Commando Squad to amerykański film fabularny z 1987 roku, wyreżyserowany przez Freda Olena Raya. Jest to niskobudżetowy projekt niezależny. W Polsce w latach dziewięćdziesiątych film dystrybuowany był przez Imperial Entertainment pod tytułem Oddział Commando; lektorem był Marek Gajewski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Agent federalny Morgan Denny zostaje renegatem i wikła się w dilerkę narkotyków na terenie Meksyku. Misja zniweczenia jego pracy kończy się dla komandosa Clinta Jensena klęską, gdy zostaje on schwytany i jest poddany brutalnym torturom. Z planem odbicia żołnierza oraz powstrzymania przemytniczego interesu Denny'ego rusza do Meksyku była partnerka Jensena, policjantka wydziału narkotykowego Kat Withers.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Realizacja filmu i wydanie filmu[edytuj | edytuj kod]

Film, jako produkcja klasy "B", produkowany był niskim budżetem. Zdjęcia ruszyły wrześniem 1986 roku w Kalifornii. Za lokacje zdjęciowe posłużyły: Bronson Caves w parku miejskim Griffith Park, elektrownia Castaic Power Plant nad jeziorem Castaic, Vasquez Rocks Natural Area Park, miejscowość Santa Clarita oraz ranczo filmowe Paramount Ranch w paśmie górskim Santa Monica. W ostatniej lokacji nagrano sceny rozgrywające się w fikcyjnej meksykańskiej wiosce barona narkotykowego.

Organizacja Motion Picture Association of America (MPAA) przyznała filmowi kategorię wiekową "R" (restricted; osoby poniżej 17. roku życia mogą oglądać film jedynie z rodzicem lub pełnoletnim opiekunem). Premiera filmu w USA miała miejsce w czerwcu 1987 roku, kiedy to Commando Squad wydało Trans World Entertainment (TWE). W wielu regionach świata, w tym w Polsce, projekt opublikowany został na rynku video.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]